Jednostka, w której służył zmarły bohater z granicy polsko-białoruskiej, Mateusz Sitek, wydała specjalny apel przed jego pogrzebem.

POLECAMY: Opublikowano Szczegóły Pogrzebu Żołnierza Mateusza Sitka

Atak na polskiego żołnierza miał miejsce pod koniec maja, wczesnym rankiem, na odcinku granicy w pobliżu Dubicz Cerkiewnych (województwo podlaskie). Żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej powstrzymywali próbę siłowego, nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę migrantów.

Szeregowy Mateusz Sitek z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej, używając tarczy ochronnej, zablokował wyłom w ogrodzeniu wykonany przez migrantów. Wówczas atakujący imigrant, sięgając przez płot, ugodził go nożem w klatkę piersiową.

Nóż utkwił w ciele żołnierza. Podczas udzielania mu pomocy, osoby przebywające po białoruskiej stronie cały czas rzucały w ich kierunku gałęziami i kamieniami. Ranny żołnierz został najpierw przewieziony do szpitala w Hajnówce, a następnie przetransportowany do Warszawy. Przeszedł trzy operacje, jednak jego życia nie udało się uratować.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało 6 czerwca o śmierci Mateusza Sitka.

Uroczysty pogrzeb Mateusza Sitka odbędzie się w środę, 12 czerwca 2024 roku o godzinie 11:00 w Kościele pod wezwaniem Świętej Anny we wsi Nowy Lubiel na Mazowszu. Jednostka, w której służył bohater z granicy, wydała apel.

„W imieniu rodziny śp. Mateusza, prosimy o uszanowanie tego niezwykle trudnego dla nich czasu. Zwracamy się do przedstawicieli mediów z prośbą o nie nachodzenie rodziny w miejscu zamieszkania, nieobecność i niedokumentowanie czuwania oraz ceremonii pogrzebowej. Dziękujemy za wsparcie i wyrozumiałość” – napisano.

Minister obrony narodowej zdecydował o pośmiertnym awansie Sitka na stopień sierżanta Wojska Polskiego i odznaczeniu go „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version