Grzegorz Braun został wybrany na europosła z ramienia Konfederacji. Radosław Sikorski, szef MSZ, wyraził zaniepokojenie tym faktem oraz krytykę pod adresem polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalną listę nowych europosłów. Konfederacja zdobyła sześć mandatów, które przypadły Grzegorzowi Braunowi, Annie Bryłce, Tomaszowi Buczkowi, Marcinowi Sypniewskiemu, Stanisławowi Tyszce i Ewie Zajączkowskiej-Hernik.

W niedzielnych wyborach Grzegorz Braun otrzymał 113 746 głosów, co jest najwyższym wynikiem w Konfederacji.

Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, skomentował wybór Brauna w Radiowej Trójce. – Niestety nasi rodacy zdecydowali, aby wysłać pana Brauna do Unii Europejskiej, który, gdyby polskie sądownictwo działało szybciej, prawdopodobnie już siedziałby w więzieniu za antysemickie i chuligańskie wybryki – powiedział Sikorski.

Sikorski wyraził również obawy dotyczące działalności Brauna w Brukseli. – Martwię się, jaką wizytówkę wystawi nam tam, bo zachowania nieakceptowalne w Polsce w Brukseli mogą być katastrofą wizerunkową dla naszego kraju, jeśli do nich dojdzie – dodał.

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 37,06% głosów. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z 36,16%, a trzecie Konfederacja z 12,08%. Kolejne miejsca zajęły Trzecia Droga z 6,91% i Lewica z 6,3%.

KO zdobyła 21 mandatów, PiS – 20, Konfederacja – 6, Trzecia Droga i Lewica – po 3.

Europosłami zostali też ułaskawieni przestępcy z PiS oraz Obajtek

Były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik (obaj to kryminaliści ułaskawieni przez PiS, wobec których toczą się kolejne sprawy karne) zostali europosłami z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Obaj zostali skazani na karę pozbawienia wolności za nadużycie urzędu, pozbawieni mandatów w Sejmie RP, ale zostali ułaskawieni przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Komisja badająca nadużycia wizowe w polskich konsulatach ma obecnie wobec nich roszczenia.

POLECAMY: Kamiński usłyszał zarzuty w związku z nielegalnym głosowaniem w Sejmie po prawomocnym wyroku

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wąsik usłyszał zarzutu w związku ze złamaniem orzeczenia sądowego

Kolejnym europosłem z Prawa i Sprawiedliwości jest Daniel Obajtek, były prezes zarządu największego polskiego koncernu energetycznego Orlen. W miniony poniedziałek nie stawił się on w prokuraturze, gdzie został wezwany na przesłuchanie w sprawie publikacji nagrań audio z jego biura. Organy śledcze mają również pretensje do Obajtka o nieprawidłowości przy fuzji Orlenu i Lotosu oraz sprzedaży części akcji gdańskiej rafinerii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

3 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version