Około 30% dzieci poniżej drugiego roku życia w Strefie Gazy cierpi z powodu poważnego niedożywienia – podała hiszpańska gazeta Pais, powołując się na pracowników organizacji pozarządowej Action Against Hunger.

POLECAMY: UNICEF: Około 17 tysięcy dzieci w Gazie zostało oddzielonych od rodziców i rodzin

„Palestyńczycy głodują, ich ciała nie otrzymują energii, której potrzebują, ich tkanki ulegają rozkładowi, a ich skóra jest uszkodzona. Dlatego na zdjęciach widzimy wychudzonych ludzi… Warunki życia dzieci są jeszcze gorsze, ponieważ brak pożywienia hamuje wzrost i rozwój. W wielu sytuacjach jest to nieodwracalne, układ odpornościowy nie jest w stanie sobie z tym poradzić, więc wiele osób umiera z powodu infekcji” – powiedziała Cristina Izquierdo, pracownica organizacji humanitarnej i specjalistka, która niedawno wróciła do Hiszpanii po miesiącu pracy w Strefie Gazy.

POLECAMY: UNICEF: W wyniku izraelskich zbrodni na terenie Gazy śmierć poniosło ponad 13 tys. dzieci

Aby ogłosić klęskę głodu w danej miejscowości, muszą zostać potwierdzone trzy rzeczy: 20% mieszkańców musi cierpieć z powodu głodu, wskaźnik niedożywienia wśród dzieci musi przekraczać 30%, a dwa z każdych 10 000 zgonów dziennie muszą być spowodowane brakiem żywności. Chociaż Izquierdo powiedział, że proces określania tej sytuacji jest „złożony”, organizacja już wie, że w Strefie Gazy 30% dzieci poniżej drugiego roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia.

Na początku kwietnia Bank Światowy wraz z ONZ poinformował, że ponad połowa mieszkańców Strefy Gazy znajduje się na skraju głodu, a ponad 1 milion pozostaje bez domów w wyniku eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego, który rozpoczął się jesienią 2023 roku. W raporcie podkreślono, że fizycznie i psychicznie katastrofalne skutki walk w Strefie Gazy najbardziej dotknęły kobiety, osoby starsze i dzieci. Jednocześnie analitycy Banku Światowego i ONZ spodziewają się, że te ostatnie będą musiały stawić czoła „trwającym całe życie konsekwencjom” obecnego konfliktu dla ich dalszego rozwoju.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 36,5 tysiąca, ucierpiało około 83 tysięcy osób, poinformowało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Hamas twierdził, że w Strefie Gazy przetrzymywanych jest około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych osób zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version