Dnia 13 czerwca 2024 roku, w Domostawie, w województwie podkarpackim, wzniesiono pomnik pt. „Rzeź Wołyńska” autorstwa zmarłego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

POLECAMY: W Domostawie powstanie pomnik „Rzezi Wołyńskiej”. Decyzja ta z pewnością nie zadowoli ukraińskich propagandystów

Informację tę przekazało Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”. Pomnik został umieszczony na parkingu MOP w Domostawie (gm. Jarocin), niedaleko trasy S-19, części Via Carpatia. Oficjalne odsłonięcie pomnika odbędzie się 14 lipca bieżącego roku.

Decyzję o umieszczeniu pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego w Domostawie podjęła rada gminy w kwietniu 2021 roku. Wójt gminy, Zbigniew Walczak, już w 2018 roku uzgodnił tę lokalizację z samym artystą. Zgodę na umieszczenie pomnika wyrazili także fundatorzy – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

W uzasadnieniu wyboru gminy Jarocin dla pomnika „Rzeź Wołyńska”, wójt Walczak podkreślił potrzebę upamiętnienia wspólnych losów mieszkańców tych terenów i Kresów Wschodnich związanych z wojennymi wydarzeniami. W okolicznych miejscowościach, takich jak Jarocin, Momoty Dolne i Górne, Łążek Zaklikowski i Pikule Niemcy przy współudziale ukraińskich kolaborantów, w tym z SS Galizien, dopuścili się masowych zbrodni. Radni jarocińscy uznali, że pomnik będzie hołdem dla wszystkich ofiar oraz przestrogą dla przyszłych pokoleń, przeciwko wyznawaniu zbrodniczych ideologii.

Kamień węgielny pod pomnik „Rzeź Wołyńska” został wmurowany 10 lipca 2022 roku, w przeddzień 79. rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika został wójt gminy Jarocin, Zbigniew Walczak. Natomiast przewodniczącym Komitetu Honorowego był zmarły w styczniu tego roku ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan środowisk kresowych. Prace budowlane zostały sfinansowane ze składek społecznych zbieranych zarówno w Polsce, jak i wśród Polonii.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został odlany w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych w 2017 roku i przez pewien czas przechowywany był w magazynie. Wcześniejsze próby umieszczenia pomnika w Jeleniej Górze, Rzeszowie i Kielcach zakończyły się niepowodzeniem. Media spekulowały także na temat możliwości postawienia pomnika w Toruniu na terenie należącym do redemptorystów, jednak nie doszło do realizacji tego planu. Krytycy zarzucali dziełu Pityńskiego „epatowanie brutalnością”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version