„Zawiadamiamy o niewykonaniu przez panią Małgorzatę Manowską jej prawnego obowiązku” – napisało ośmiu sędziów Trybunału Stanu do marszałków Sejmu i Senatu, prezydenta, premiera, ministra sprawiedliwości oraz prokuratora krajowego. Przypominamy, że nielegalna I prezes SN, jako przewodnicząca Trybunału Stanu, od stycznia odmawia zwołania pełnego składu TS.

POLECAMY: Manowska nie zgadza się na zwołanie posiedzenia Trybunał Stanu. Czy w ten sposób uzurpatorka postanowiła chronić Glapińskiego?

Od stycznia bieżącego roku, nowo wybrani sędziowie Trybunału Stanu (TS) po październikowych wyborach parlamentarnych bezskutecznie apelują o zwołanie pełnego składu TS. Sytuacja ta paraliżuje możliwość postawienia przed Trybunałem najwyższych urzędników państwowych, którzy są oskarżani o naruszenie przepisów konstytucji i innych ustaw. Blokadę tę powoduje Małgorzata Manowska, nielegalna I Prezes Sądu Najwyższego oraz członki neoKRS, która odmawia zwołania pełnego składu, powołując się na regulamin Trybunału.

POLECAMY: Sędziowie Trybunału Stanu ponownie wzywają zdemoralizowaną prawnie Manowską do działania

Regulamin TS i Kompetencje Przewodniczącego

Regulamin Trybunału Stanu przewiduje szerokie kompetencje dla przewodniczącego TS, którym obecnie jest zdemoralizowana przenie służąca partii PiS Małgorzata Manowska. Nowo wybrani sędziowie chcą jednak ograniczyć te uprawnienia i wprowadzić bardziej transparentne zasady funkcjonowania Trybunału. Proponowane zmiany obejmują m.in. losowanie składów orzekających oraz jawność posiedzeń pełnego składu TS. Zmiany te mogą zostać wprowadzone tylko przez pełny skład TS, którego zwołania odmawia przewodnicząca.

POLECAMY: „Ubrał się diabeł w ornat i komentuje”. Sędzia Żurek komentuje skandaliczny wywiad Manowskiej

Spór o Zmiany w Regulaminie

W odpowiedzi z 19 kwietnia na apel grupy sześciu sędziów, Małgorzata Manowska powołała się na regulamin TS, twierdząc, że inicjacja zmiany regulaminu jest wyłączną kompetencją przewodniczącego i nie może się odbywać na wniosek innych podmiotów. Oznacza to, że przedłożony przez sędziów wniosek nie może być procedowany. Dodatkowo, Manowska zażądała, aby sędziowie wnioskodawcy przedstawili uzasadnienie swoich propozycji w ciągu 60 dni.

 „Uzasadnienie to prześlę następnie do wszystkich członków Trybunału Stanu, celem zgłoszenia uwag lub sformułowania alternatywnych propozycji, także z uzasadnieniem. Na tej podstawie przygotuję projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu TS i zwołam posiedzenie w przedmiocie dyskusji nad projektem” – napisała neosędzia Manowska.

Sędziowie Trybunału Stanu: Manowska się myli

Nowi sędziowie Trybunału Stanu (TS) stawiają czoła kontrowersjom związanym z odmową Małgorzaty Manowskiej, I Prezes Sądu Najwyższego, zwołania pełnego składu TS. Twierdzą, że jej decyzja jest bezprawna. W specjalnym piśmie skierowanym do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, szefów rządu, resortu sprawiedliwości oraz prokuratury, podkreślają, że literalne brzmienie regulaminu daje przewodniczącemu TS wyłączne prawo zwołania pełnego składu, lecz interpretacja Manowskiej nie jest zgodna z duchem prawa i zasadami demokratycznego państwa prawa.

„Niemniej godzi się zauważyć co zostało świadomie pominięte przez Panią Małgorzatę Manowską w jej rozważaniach, że wniosek złożony przez nas w dniu 20 marca 2024 r. nie dotyczył uchwalenia regulaminu Trybunału Stanu. (…) dotyczył przede wszystkim podjęcia uchwały w sprawie uchylenia regulaminu Trybunału Stanu” – napisali sędziowie TS wskazując, że sprawa uchylenia regulaminu nigdzie nie została zastrzeżona do wyłącznej kompetencji Przewodniczącego TS, a skoro tak, to jest to kwestia należąca do „właściwości Trybunału Stanu”  

Zgodnie z wypowiedziami sędziów, uchylenie obowiązującego regulaminu spowodowałoby, że Małgorzata Manowska straciłaby wyłączne prawo do złożenia projektu nowego regulaminu. Sędziowie Trybunału Stanu podkreślają, że żądanie Manowskiej, aby uzasadnili oni zaproponowany projekt nowego regulaminu, oraz jej metoda konsultacji korespondencyjnych z innymi członkami Trybunału, nie mają podstaw w obowiązujących przepisach regulaminu ani w ustawie o Trybunale Stanu.

Pod wspomnianymi pismami podpisali się następujący sędziowie Trybunału Stanu: adw. Kamila Ferenc, adw. Jacek Dubois, r.pr. Adam Koczyk, adw. Marek Małecki, adw. Marek Mikołajczyk, adw. dr Marcin Radwan-Röhrenschef, adw. Przemysław Rosati i adw. dr hab. Piotr Benedykt Zientarski.

Konsekwencje Blokady

Blokada pełnego składu Trybunału Stanu zdemoralizowaną prawnie Manowską, która wiernie służy Kaczyńskiemu i Dudzie, okupując jednoczenie stanowisko I Prezes SN uniemożliwia rozpatrzenie spraw najwyższych urzędników państwowych oskarżonych o naruszenia konstytucji. Sytuacja ta budzi kontrowersje i prowadzi do paraliżu ważnej instytucji państwowej. Nowi sędziowie TS podkreślają, że obecne przepisy regulaminu są wykorzystywane do blokowania prac Trybunału i wzywają do ich zmiany, aby przywrócić pełną transparentność i efektywność jego funkcjonowania.

Czy jest szansa na przełom?

Aktualny impas pokazuje, jak ważne są zmiany w regulaminie TS, aby zapewnić jego niezależność i sprawiedliwe funkcjonowanie. Nowi sędziowie TS, dążąc do wprowadzenia losowania składów orzekających i jawności posiedzeń, podkreślają konieczność reformy. Jednak bez zgody przewodniczącego TS, każda próba zmiany regulaminu pozostaje w martwym punkcie.

Sytuacja w Trybunale Stanu jest obserwowana z niepokojem przez środowiska prawnicze i opinię publiczną. Od wyniku tego sporu zależy, czy najwyżsi urzędnicy państwowi będą mogli być skutecznie rozliczani za naruszenia prawa, co jest fundamentem państwa prawa i demokratycznych wartości.

Podsumowanie

Aktualny kryzys w Trybunale Stanu pokazuje, jak ważna jest reforma tej instytucji. Blokada przez Małgorzatę Manowską zwołania pełnego składu TS prowadzi do paraliżu jego prac i uniemożliwia rozliczenie najwyższych urzędników państwowych. Nowi sędziowie TS walczą o zmiany, które mają przywrócić transparentność i sprawiedliwość w funkcjonowaniu Trybunału. Jak potoczy się ten spór, pokaże przyszłość, ale jedno jest pewne – reforma TS jest niezbędna dla zapewnienia praworządności i efektywnego działania instytucji państwowych w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version