W pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku liczba prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-niemieckiej przez cudzoziemców wzrosła do 7371 przypadków – informuje Lubuski Urząd Wojewódzki na podstawie danych Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Policyjnych, Granicznych i Celnych w Świecku.
POLECAMY: Niemcy odsyłają nielegalnych imigrantów do Polski
Strona niemiecka zanotowała 3578 przypadków odesłania osób na terytorium Polski, z czego aż 2238 to obywatele Ukrainy. Ponadto, wobec 549 osób wszczęto czynności administracyjne.
Spotkanie, które odbyło się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim pod przewodnictwem wojewody Marka Cebuli oraz marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego, zgromadziło przedstawicieli kluczowych służb takich jak policja, straż pożarna, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, KAS oraz ITD. Głównym celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji związanej z przepływem ludności przez województwo lubuskie oraz analiza sytuacji na granicy.
„Nasze działania są skoordynowane i efektywne dzięki współpracy różnych instytucji zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa na granicy polsko-niemieckiej” – podkreślił dyrektor gabinetu wojewody lubuskiego Sławomir Pawlak w rozmowie z PAP.
Z danych wynika, że problem nielegalnego przekraczania granicy pozostaje istotnym wyzwaniem dla obu państw, wymagając ciągłej koordynacji i współpracy służb granicznych oraz innych agencji zajmujących się bezpieczeństwem.
Jeden komentarz
Tylko dlaczego do Polski? Z powrotem do krajów, z których przyszli. Polska będzie śmietnikiem odpadów i reemigrantów