Wielu mieszkańców boryka się z problemem nagłego wzrostu rachunków za energię po wymianie liczników. Przykładem jest pani Małgorzata, która mimo iż spędza tylko kilka miesięcy w roku w Polsce, otrzymała rachunki, które wskazują na dwukrotnie większe zużycie energii cieplnej niż wcześniej. Czy nowe liczniki są wadliwe, czy może jest inne wytłumaczenie? Sprawdziliśmy tę sprawę.

Zaskakujące rachunki po wymianie liczników

Pani Małgorzata Bałda, Polka mieszkająca na co dzień w Niemczech, była zaskoczona, gdy otrzymała rachunek za ciepło za 2023 rok. Okazało się, że zużycie energii cieplnej jest ponad dwukrotnie wyższe niż w poprzednim roku. Problem pojawił się po wymianie liczników przez spółdzielnię w grudniu 2022 roku.

  • „Zużycie wzrosło dwukrotnie, co jest niemożliwe, gdyż pracujemy za granicą” – mówi pani Małgorzata. Jej mieszkanie w Rzeszowie jest puste przez większość roku, a mimo to zużycie energii znacząco wzrosło.

Liczniki w korytarzu i ich wpływ na rachunki

Wszystkie liczniki zostały wymienione przez spółdzielnię mieszkaniową i znajdują się w skrzynce na korytarzu. Pani Małgorzata zauważyła, że od momentu wymiany ma najwyższe zużycie na piętrze.

  • „Nie interesowałam się tym, dopóki nie dostałam rozliczenia za 2023 rok” – przyznaje.

Wzrost zużycia – liczby mówią same za siebie

Dane z rachunków są zaskakujące. W 2022 roku, do 15 grudnia, zużycie wynosiło niecałe 13 GJ. Po wymianie liczników, tylko od 15 do 31 grudnia, zużycie wyniosło 2 GJ, a w całym 2023 roku aż 28 GJ. Wzrost zużycia w małym, 44-metrowym mieszkaniu, w którym pani Małgorzata spędza maksymalnie pół roku, jest trudny do wytłumaczenia.

  • Za rok 2022 pani Małgorzata zapłaciła 499,30 zł, natomiast za 2023 rok aż 1132,37 zł.

Spółdzielnia sprawdzi licznik

Po zgłoszeniu problemu do spółdzielni, pani Małgorzata usłyszała, że może zlecić sprawdzenie licznika, jednak koszty poniesie ona, jeśli licznik okaże się sprawny.

  • „Pani ze spółdzielni stwierdziła, że z pewnością okaże się, że działa prawidłowo i obciążą mnie kosztami sprawdzenia. Nie wiem, ile to kosztuje, bo pani ze spółdzielni nie potrafi podać mi kwoty” – mówi pani Małgorzata.

Przedstawiciele Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie informują, że pracują nad rozwiązaniem problemu. W najbliższych dniach do mieszkania pani Małgorzaty zostanie skierowany pracownik, który przeprowadzi inspekcję użytkowania licznika.

  • „Dzięki temu będziemy mogli ustalić, czy wysoka wartość zużycia energii cieplnej jest spowodowana technicznymi problemami z licznikiem lub innymi czynnikami związanymi z jego eksploatacją” – przekazała Anna Skiba, specjalistka ds. marketingu i komunikacji MZBM.

Ekspert o możliwych przyczynach

Sławek Kubiński, ekspert z tanie-ogrzewanie.pl, wskazuje, że istnieje niewielka szansa, że nowy licznik jest wadliwy.

  • „Jest na to 1-2 proc. szans, ale jest. Jedyną możliwością sprawdzenia jest włożenie do tego samego układu grzewczego drugiego licznika, nawet tego samego producenta, żeby porównać, czy w danym okresie czasu oba liczniki pokazują to samo. Wtedy wiemy, czy problemem jest licznik, czy większe zużycie energii cieplnej. Jest też możliwość, że stary licznik był uszkodzony i zaniżał” – mówi Kubiński.

Innym możliwym scenariuszem jest sytuacja, w której sąsiad zakręcił kaloryfery w swoim mieszkaniu, co mogło spowodować, że to pani Małgorzata płaci za ogrzewanie jego mieszkania.

Co dalej?

Sprawa wymaga dokładnego zbadania. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, MZBM podejmie działania w celu zlecenia ekspertyzy specjalistom. Dopiero wtedy będzie można jednoznacznie ustalić przyczynę nadmiernego zużycia energii.

Podsumowując, sytuacja pani Małgorzaty nie jest odosobniona i pokazuje, że wymiana liczników może prowadzić do niespodziewanych problemów. Mieszkańcy powinni być świadomi swoich praw i możliwości dochodzenia swoich racji w przypadku podejrzenia niesprawności nowych urządzeń.

Przypominamy, że obecnym stanie prawnym obowiązek posiadania tzw. liczników inteligentnych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2027 r. Efekt ten jest wynikiem podpisania przez prezydenta RP Ustawy z 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw. Tym samym dopiero od 1 stycznia 2027 r. zgodnie z prawem inteligentne liczniki będą obowiązkowym elementem infrastruktury w naszych domach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version