W minioną niedzielę w godzinach rannych na parkingu jednego z legnickich sklepów doszło do zatrzymania kompletnie pijanego mężczyzny, który po zrobieniu zakupów próbował odjechać samochodem. Do interwencji doszło dzięki czujności świadka zdarzenia. Z pewnością obywatel Ukrainy, bo który postanowił jechać na podwójnym gazie myślał, że jest w swoim dzikim i skorumpowanym kraju gdzie dobra flasza załatwiłaby sprawę. Jednak pomylił się i teraz musi odpowiedzieć karnie za swój wybryk.

POLECAMY: Policja: Najważniejszym obecnie problemem jest rosnąca przestępczość Ukraińców

– Legniczanin zauważył mężczyznę, który chwiejnym krokiem wsiadł do pojazdu, włączył silnik i chciał odjechać. Świadek uniemożliwił mu dalszą jazdę, zabierając kluczyki i powiadamiając policję. Patrol ruchu drogowego potwierdził przypuszczenia zgłaszającego. 53-letni obywatel Ukrainy miał w wydychanym powietrzu 3 promile alkoholu – mówi młodsza aspirant Anna Tersa z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Dodatkowo, zapis z kamer monitoringu wykazał, że mężczyzna przyjechał do sklepu sam, prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości.

Mężczyzna został zatrzymany i teraz w trybie przyspieszonym odpowie przed sądem. Policja pobrała mu krew do dalszych badań i zatrzymała prawo jazdy. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.

Pijani Ukraińcy na drogach stają się normą w Polsce. Najgorzej w tym wszystkim jest to, że politycy obecnej kolalicji jak i ci sprawujący władze przed wyborami bagatelizują temat przestępczości dokonywanej przez Ukraińców, których wpuścili do naszego kraju bez zgodny narodu.

Jazda pod wpływem alkoholu w Polsce jest traktowana bardzo poważnie i wiąże się z różnymi konsekwencjami prawnymi, w zależności od stężenia alkoholu we krwi oraz okoliczności zdarzenia. Polskie prawo wyróżnia dwa poziomy nietrzeźwości:

  1. Stan po użyciu alkoholu – gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2‰ do 0,5‰ (lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza).
  2. Stan nietrzeźwości – gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ (lub powyżej 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza).

Konsekwencje prawne:

1. Stan po użyciu alkoholu (wykroczenie)

  • Grzywna: od 50 do 5000 złotych.
  • Kara aresztu: od 5 do 30 dni.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów: od 6 miesięcy do 3 lat.
  • 10 punktów karnych.

2. Stan nietrzeźwości (przestępstwo)

  • Kara pozbawienia wolności: do lat 3. (w przypadku recydywy lub spowodowania zagrożenia na drodze kara może być wyższa, nawet do 12 lat, jeśli ktoś zginie lub zostanie ciężko ranny).
  • Zakaz prowadzenia pojazdów: od 1 roku do 15 lat.
  • Obligatoryjna nawiązka: na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł.
  • 10 punktów karnych.

Dodatkowe informacje:

  • Recydywa: Jeżeli osoba zostanie złapana po raz kolejny na jeździe po pijanemu, konsekwencje mogą być znacznie surowsze, łącznie z dłuższym zakazem prowadzenia pojazdów oraz wyższymi karami.
  • Spowodowanie wypadku: Jeżeli prowadzenie pod wpływem alkoholu skutkuje wypadkiem drogowym, w którym ktoś zostaje ranny lub ginie, sprawca może spodziewać się jeszcze poważniejszych konsekwencji, w tym dłuższego pozbawienia wolności.
  • Ubezpieczenie: Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku, jeżeli ten prowadził pod wpływem alkoholu.

Wszystkie powyższe konsekwencje mają na celu zniechęcenie do p

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version