W polskiej policji narasta problem z niedoborem personelu, który szczególnie dotkliwie odczuwany jest w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, na dzień 1 czerwca w polskiej policji służyło 93 623 funkcjonariuszy, mimo że liczba etatów wynosiła 108 909. Oznacza to, że wakatów jest ponad 15 tysięcy, co stanowi prawie 15% wszystkich stanowisk.

POLECAMY: Kryzys w policji. Setki policjantów chce odejść na emeryturę

Dramatyczna sytuacja w dużych miastach

Największy niedobór funkcjonariuszy jest widoczny w dużych miastach. W Warszawie sytuacja jest szczególnie trudna. „Ściągani są policjanci z całej Polski na staże, ale to i tak jest dramat. Brakuje ludzi na patrole,” powiedział jeden z policjantów z Mokotowa w rozmowie z „DGP”. Taki stan rzeczy nie tylko obciąża obecnych funkcjonariuszy, ale również znacząco wpływa na bezpieczeństwo publiczne.

POLECAMY: KGP rozważa możliwość zatrudniania Ukraińców, Gruzinów i Białorusinów do pełnienia służby

Reakcja władz

Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzialny m.in. za policję, podkreślił w rozmowie z „DGP”, że wynagrodzenia policjantów zostały zwiększone o 20%, a pierwsze uposażenie policjanta zrównane z wynagrodzeniem żołnierza. „Dobiegają końca prace nad ustawą, która ułatwi byłym funkcjonariuszom powrót do służby,” zaznaczył Mroczek. Dodał również, że liczba klas mundurowych w szkołach podstawowych zostanie zwiększona, co ma zachęcić młodych ludzi do wstąpienia w szeregi policji. Absolwenci tych klas będą mieli preferencje przy naborze, a wymagane testy będą mogli przejść już w trakcie zajęć szkolnych.

Plany na przyszłość

Według „DGP”, w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy liczba etatów wzrosła, jednak liczba funkcjonariuszy spadła. W 2024 roku przewiduje się odejście ze służby około 5 tysięcy policjantów. Jednocześnie planowane jest przyjęcie 7 tysięcy nowych funkcjonariuszy, co oznaczałoby roczny wzrost o około 2 tysiące policjantów.

Mroczek zwrócił również uwagę na konieczność rozbudowy infrastruktury do szkolenia nowych policjantów, co jest kluczowe dla poprawy obecnej sytuacji kadrowej.

Wnioski

Obecna sytuacja w polskiej policji wymaga natychmiastowych działań. Brak personelu w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Chociaż rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie liczby funkcjonariuszy, realne efekty tych działań będą widoczne dopiero za kilka lat. W międzyczasie konieczne jest znalezienie tymczasowych rozwiązań, aby zapewnić odpowiednią liczbę policjantów na ulicach miast.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version