W ciągu ostatnich sześciu lat liczba wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców-cudzoziemców w Polsce przekroczyła 5 tysięcy. Głównym powodem większości z nich była nadmierna prędkość. Wśród najczęściej sprawców wypadków dominują Ukraińcy i Gruzini. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, problem ten narasta, a cudzoziemcy często unikają odpowiedzialności za swoje wykroczenia.

POLECAMY: Policja: Najważniejszym obecnie problemem jest rosnąca przestępczość Ukraińców

Statystyki i trendy

Od 2018 do 2023 roku kierowcy zagraniczni spowodowali w Polsce ponad 5 tys. wypadków, w których zginęło 600 osób. Powodem większości z nich była zbyt szybka jazda. Wysokie kary nie wpłynęły na zmianę niebezpiecznych zachowań obcokrajowców, którzy rzadko płacą mandaty.

W 2018 roku cudzoziemscy kierowcy spowodowali 782 wypadki ze 111 ofiarami. W 2021 roku liczba wypadków z ich udziałem wzrosła, a co szósty wypadek był śmiertelny, co spowodowało śmierć 104 osób. Wzrost liczby wypadków był szczególnie zauważalny po wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku, kiedy to liczba wypadków wzrosła do 1146, a zginęło w nich 115 osób.

Narodowość sprawców

Ukraińcy są najczęstszymi sprawcami wypadków wśród cudzoziemców, powodując 2,8 tys. wypadków w ciągu sześciu lat (55% ogółu). Gruzini zajmują drugie miejsce z 331 zdarzeniami i 34 ofiarami śmiertelnymi. Za nimi są Białorusini, Niemcy i Litwini. W 2023 roku po raz pierwszy wśród sprawców wypadków pojawili się Uzbecy i Azerowie.

Przyczyny wypadków

Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez cudzoziemskich kierowców są nadmierna prędkość i niedostosowanie do warunków drogowych. Kolejne przyczyny to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niewłaściwe zachowanie wobec pieszych. Ponadto, problemem jest jazda po alkoholu, co potwierdza fakt, że w 2023 roku 17,2 tys. cudzoziemców dopuściło się przestępstw, z czego 4,9 tys. dotyczyło jazdy po pijanemu.

Reakcje i działania policji

Policjanci zauważają, że część zagranicznych kierowców, zwłaszcza pracujących w przewozach na aplikację, nie zna polskich znaków i zasad ruchu drogowego. Wysokie mandaty nie są skuteczne, gdyż cudzoziemcy rzadko je płacą, zwłaszcza jeśli nie zostaną złapani na miejscu.

Od ubiegłego poniedziałku wszyscy kierowcy z przewozów na aplikację muszą posiadać polskie prawo jazdy. To działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz jest odpowiedzią na falę przestępstw, w tym seksualnych, popełnianych przez kierowców.

Wnioski

Problem wypadków drogowych spowodowanych przez cudzoziemców w szczególności Ukraińców w Polsce narasta, a główną przyczyną jest nadmierna prędkość oraz jazda na podwójnym gazie. Pomimo wysokich kar, obcokrajowcy rzadko płacą mandaty, co przyczynia się do ich niebezpiecznych zachowań na drogach. Wprowadzenie obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy dla kierowców z przewozów na aplikację to krok w dobrym kierunku, ale konieczne są dalsze działania edukacyjne i kontrolne, aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version