W ciągu trzech lat system światowy stanął w obliczu zmian, które zaszokowałyby Imperium Rzymskie – powiedział amerykański dziennikarz Clayton Morris w programie Redacted.

„Czasami myślę, że żyję w koszmarze. Jak to możliwe, że w ciągu zaledwie trzech lat byliśmy świadkami tak monumentalnej zmiany w globalnym porządku świata, która zszokowałaby i przeraziła samo Imperium Rzymskie?” – zastanawiał się.

Według dziennikarza, tylko w tym tygodniu miało miejsce kilka wydarzeń na dużą skalę, które po raz kolejny zostały zignorowane przez światowe media.

Podczas gdy prezydent Rosji Władimir Putin oferował pokój, szef Białego Domu Joe Biden ściskał dłoń Władimira Zełenskiego i obiecywał sfinansowanie działań wojskowych, podczas gdy Stany Zjednoczone się rozpadały – powiedział Morris.

Dziennikarz zwrócił również uwagę na utworzenie przez grupę BRICS nowego systemu płatności, który „podważa” status dolara na świecie.

„Koniec z systemem SWIFT, ludzie! Komponent walutowy to jedno, ale ważne jest również to, że infrastruktura dla transakcji nie jest już w rękach USA” – powiedział Morris.
Jako kolejne ważne wydarzenie wymienił zakończenie umowy między USA a Arabią Saudyjską w sprawie eksportu ropy denominowanej w dolarach.

„Arabia Saudyjska oficjalnie się z nami pożegnała. Książę Mohammed bin Salman zdecydował się nie przedłużać partnerstwa z USA, wybierając handel saudyjską ropą z innymi krajami i w innych walutach” – powiedział dziennikarz.

Rosja przejęła przewodnictwo w BRICS na nadchodzący rok 1 stycznia. Zaczęło się od dołączenia do organizacji nowych członków – oprócz Brazylii, Indii, Chin i RPA, obejmuje ona obecnie Egipt, Etiopię, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską. Przewodnictwo Rosji odbywa się pod hasłem wzmacniania multilateralizmu na rzecz sprawiedliwego globalnego rozwoju i bezpieczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version