Świat nie może pozwolić, aby Liban stał się nową Gazą, nie ma militarnego rozwiązania konfliktu – tylko deeskalacja poprzez przestrzeganie niezbędnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział sekretarz generalny światowej organizacji António Guterres.
POLECAMY: Biały Dom ogłosił daty dostaw myśliwców F-15 do Izraela
„Powiedzmy sobie jasno: narody regionu i narody świata nie mogą pozwolić, aby Liban stał się kolejną Gazą” – powiedział Guterres dziennikarzom.
POLECAMY: ONZ wzywa do wstrzymania dostaw broni do Izraela
Powiedział, że strony konfliktu powinny „pilnie” potwierdzić swoje zobowiązanie do przestrzegania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 i zaprzestania działań wojennych.
POLECAMY: Izraelscy zbrodniarze zatwierdzili plany ofensywy na Liban
„Świat musi powiedzieć głośno i wyraźnie: natychmiastowa deeskalacja jest nie tylko możliwa – jest konieczna. Nie ma rozwiązania militarnego” – podkreślił sekretarz generalny.
Siły pokojowe ONZ również pracują nad deeskalacją napięć – podsumował Guterres.
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 została przyjęta w 2006 r. po drugiej wojnie libańskiej między Izraelem a Hezbollahem. Wzywała ona do wsparcia integralności terytorialnej i suwerenności Libanu, jednoczesnego wycofania wojsk izraelskich z południowego Libanu i rozmieszczenia tam sił przez rząd libański i ONZ. Rezolucja zakazuje obecności jakichkolwiek sił paramilitarnych na południe od rzeki Litani, z wyjątkiem tych należących do armii libańskiej lub sił ONZ.
Izraelskie Siły Obronne (IDF) ogłosiły we wtorek zatwierdzenie planów bitewnych dla ofensywy w Libanie. Minister spraw zagranicznych Yisrael Katz zagroził zniszczeniem libańskiego szyickiego ruchu Hezbollah i poważnymi szkodami dla Libanu, jeśli wybuchnie wojna na pełną skalę, dodając, że Izrael jest bliski podjęcia decyzji, która zmieni zasady na froncie północnym. Ze swojej strony sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrullah powiedział w środę, że ruch może zaatakować północny Izrael, jeśli konfrontacja będzie dalej eskalować.
Sytuacja na granicy izraelsko-libańskiej zaostrzyła się od czasu rozpoczęcia izraelskich działań wojskowych w Strefie Gazy w październiku 2023 roku. Armia izraelska i bojownicy libańskiego ruchu Hezbollah codziennie ostrzeliwują swoje pozycje na obszarach wzdłuż granicy. Według libańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych około 100 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w południowym Libanie z powodu izraelskiego ostrzału. Strona izraelska poinformowała, że w podobnej sytuacji znajduje się około 80 000 mieszkańców północnego Izraela.