Brytyjscy żołnierze pozywają Ministerstwo Obrony Narodowej (MO) w związku z zachorowaniem na raka w wyniku kontaktu z rakotwórczą powłoką pojazdów bojowych – donosi Times.

„Żołnierze narażeni na toksyczną farbę w Królewskim Pułku Czołgów pozywają Ministerstwo Obrony, ponieważ zdiagnozowano u nich raka” – czytamy w artykule.

Jak przypomina gazeta, do stycznia 2019 r. wojsko używało farby zawierającej sześciowartościowy chrom. Został on uznany za substancję rakotwórczą, która może wywoływać nowotwory złośliwe. Używano jej do malowania ciężarówek, transporterów opancerzonych i niektórych czołgów, w tym Challengera 2 dostarczonego na Ukrainę – podał Times.

Obecnie żołnierze, którzy pokryli pojazdy bojowe tą farbą, cierpią na chłoniaka Hodgkina, nowotwór złośliwy. Wśród osób dotkniętych tą chorobą są obecni i byli członkowie armii brytyjskiej – podała gazeta.

Ich prawnicy, według Times, twierdzą, że Ministerstwo Obrony wiedziało o wszystkich zagrożeniach przez prawie 20 lat, ale nadal używało farby bez informowania żołnierzy o niebezpieczeństwach lub wydawania im odzieży ochronnej.

Stosowanie niebezpiecznego chromu w produkcji zostało zakazane dyrektywą UE w 2003 roku. Trzy lata później ratyfikowano rozporządzenie UE w sprawie zarządzania chemikaliami, w którym Komisja Europejska wyznaczyła termin dozwolonego stosowania chromianów w farbach – styczeń 2019 r. – przypomina Times.

Tak więc brytyjskie Ministerstwo Obrony nie zaprzestało stosowania powłok z chromem aż do końca – podkreśla materiał.

Wcześniej Times informował, że ponad 100 brytyjskich pilotów wojskowych również pozwało Ministerstwo Obrony z powodu rozwoju u nich raka w wyniku narażenia na toksyczne spaliny śmigłowców.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version