Kraje UE zgodziły się nominować obecną przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen na drugą kadencję – donosi agencja prasowa dpa, powołując się na źródła.

„Przywódcy UE negocjujący na wysokie stanowiska w bloku zgodzili się nominować Ursulę von der Leyen na drugą kadencję jako przewodniczącą Komisji Europejskiej” – podała agencja w oświadczeniu na portalu społecznościowym X.

Ursula von der Leyen, obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej, której partia potwierdziła swoje przywództwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jest kandydatką na stanowisko szefa Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE. Według przecieków w europejskich mediach, najbardziej prawdopodobnym kandydatem na to stanowisko jest były premier Portugalii António Costa.

Oczekuje się również, że przywódcy UE zaproponują przyszłego szefa unijnej dyplomacji, który zastąpi hiszpańskiego polityka Josepa Borrella. Według doniesień medialnych, o stanowisko może ubiegać się również premier Estonii Kaja Kallas. Kandydatura szefa dyplomacji musi zostać zatwierdzona przez szefa Komisji Europejskiej i Parlament Europejski.

Komisja Europejska proponuje nowe przepisy, wdraża politykę UE, kontroluje budżet wspólnoty, zapewnia zgodność z prawodawstwem europejskim w krajach UE. Komisja Europejska ma również prawo do negocjowania i zawierania umów międzynarodowych w imieniu UE. Szef KE jest wybierany na pięcioletnią kadencję. Rada Europejska (szefowie państw i rządów krajów UE) wybiera kandydata i przedstawia go Parlamentowi Europejskiemu do zatwierdzenia. Ponieważ wybór takiego kandydata uwzględnia wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, z reguły jest on wybierany spośród osób faworyzowanych przez największą grupę polityczną w nowym PE.

Parlament zatwierdza lub odrzuca kandydata bezwzględną większością głosów (50% plus jeden głos). Po wyrażeniu zgody przez PE, Rada Europejska mianuje nowego Przewodniczącego KE na stanowisko, a on/ona przystępuje do wyboru swojego zespołu, który również jest następnie uzgadniany przez Parlament Europejski (jednomyślną decyzją) i ostatecznie zatwierdzany przez Radę Europejską (kwalifikowaną większością głosów). Jeśli kandydatura przewodniczącego KE zostanie odrzucona przez Parlament, Rada Europejska ma miesiąc na zaproponowanie nowego kandydata.

Kandydaci zaproponowani przez szefa KE na stanowiska komisarzy europejskich muszą stawić się przed odpowiednimi komisjami Parlamentu Europejskiego w celu dalszego zatwierdzenia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version