Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało trzy osoby związane z nieprawidłowościami na uczelniach niepublicznych. Roman G., rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, Rafał K., rektor i założyciel Akademii Nauk Stosowanych we Wrocławiu oraz Grzegorz G., profesor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Prokurator przedstawił im zarzuty przekupstwa oraz płatnej protekcji czynnej.

POLECAMY: Nie tylko Collegium Humanum. CBA zatrzymało trzech rektorów prywatnych uczelni

Działania CBA

Zatrzymania są wynikiem wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Rzeszowie. Śledztwo dotyczyło m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej na jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie oraz przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Wręczanie łapówek

Jak wynika z ustaleń śledztwa, zatrzymani wielokrotnie wręczali korzyści majątkowe członkom Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Zespół prasowy CBA podał, że udzielone korzyści majątkowe miały wpływ na decyzje, działania i zaniechania oraz opinie i stanowiska wobec wspomnianych prywatnych uczelni wyższych. Łączna wartość wręczonych korzyści majątkowych wynosiła nie mniej niż 630 tys. złotych.

Środki zapobiegawcze

Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami. Wobec trzeciego podejrzanego zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł, dozór Policji oraz zakaz kontaktowania się bezpośredniego lub pośredniego z określonymi osobami.

Tło Afery

Afera Collegium Humanum wybuchła w marcu tego roku. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Jacek Dobrzyński, poinformował, że prowadzone jest dochodzenie dotyczące przyznawania tytułów ukończenia studiów podyplomowych w Collegium Humanum. Ta warszawska uczelnia na niejasnych zasadach i w zamian za korzyści majątkowe miała wystawiać świadectwa ukończenia studiów MBA, które dają uprawnienia m.in. do zasiadania w spółkach Skarbu Państwa.

Konsekwencje

Prowadzone dochodzenie ma na celu zidentyfikowanie wszystkich zaangażowanych w proceder osób oraz ustalenie pełnej skali korupcji. W komunikacie zapowiedziano, że planowane są kolejne zatrzymania.

Przekupstwo (art. 229 k.k.)

Zgodnie z art. 229 § 1 k.k., kto udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli sprawca działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, kara ta może być zaostrzona (art. 229 § 4 k.k.).

Płatna Protekcja Czynna (art. 230a k.k.)

Art. 230a § 1 k.k. przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat dla osoby, która, powołując się na wpływy w instytucji państwowej lub samorządowej, podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą.

Podsumowanie

Afera korupcyjna związana z uczelniami niepublicznymi ujawnia poważne problemy w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Działania CBA i prokuratury są kluczowe dla oczyszczenia środowiska akademickiego z nieprawidłowości i przywrócenia zaufania do instytucji edukacyjnych. Będziemy śledzić dalsze postępy w śledztwie i informować o kolejnych zatrzymaniach oraz orzeczeniach sądowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version