Komisja regulaminowa Sejmu RP podjęła decyzję w sprawie posła Michała Wosia, który jest oskarżony przez prokuraturę o przekroczenie uprawnień przy zakupie systemu Pegasus. Członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali wniosek o pozbawienie posła immunitetu, co otwiera drogę do jego dalszego ścigania sądowego. – „Informuję, że komisja przedłoży Sejmowi propozycję przyjęcia wniosku o uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pana posła Michała Wosia” – przekazał przewodniczący Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej.
POLECAMY: Bodnar skierował do marszałka wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Wosiowi
Zmiana terminu głosowania
Głosowanie nad uchyleniem immunitetu miało początkowo odbyć się w środę. Jednak z powodu zmian osobowych w składzie komisji regulaminowej, przewodniczący zdecydował o przesunięciu terminu podjęcia decyzji. W efekcie, prezydium Sejmu zdecyduje, kiedy wniosek będzie głosowany na sali plenarnej.
Oskarżenia prokuratury
Michał Woś jest oskarżony o nieprawidłowe wydatkowanie środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Fundusz ten miał być wykorzystany do zakupu izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, co wywołało szerokie kontrowersje. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zaznaczył na konferencji prasowej, że „prokuratura traktuje bardzo poważnie sprawę Funduszu Sprawiedliwości”. Zarzuty wobec Wosia dotyczą „nadużycia funkcji przez funkcjonariusza publicznego, nadużycia zaufania i wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach”. – „To są czyny zagrożone karą od roku do 10 lat” – podkreślił Bodnar.
Kontrowersje związane z Pegasusem
Pegasus, izraelskie oprogramowanie kontrterrorystyczne, było wykorzystywane do masowej inwigilacji. Kanadyjskie laboratorium Citizen Lab ujawniło, że na liście osób objętych inwigilacją tym systemem za czasów poprzednich rządów znajdowały się ważne postaci ówczesnej opozycji. Sprawa nielegalnej inwigilacji jest obecnie badana nie tylko przez prokuraturę, ale także przez sejmową komisję śledczą.
Kim jest Michał Woś?
Michał Woś to jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry, były wiceminister sprawiedliwości oraz poseł Suwerennej Polski (KP PiS). Według śledczych, Woś miał stać za zakupem Pegasusa, co stało się jednym z głównych wątków dochodzenia. Jego bliskie związki z Ziobrą i rolę w Ministerstwie Sprawiedliwości czynią go kluczową postacią w tej aferze.
Konsekwencje decyzji komisji
Decyzja komisji regulaminowej o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku o uchylenie immunitetu Michała Wosia jest istotnym krokiem w kontekście odpowiedzialności prawnej polityków za ich działania. Jeśli Sejm przyjmie wniosek, Woś stanie przed sądem, co może mieć dalekosiężne konsekwencje zarówno dla niego samego, jak i dla całej sceny politycznej w Polsce.