Pracownicy niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych popełnili błędy przy wydawaniu wiz obywatelom Afganistanu, którzy chcieli ewakuować się do Niemiec – powiedział rzecznik niemieckiego MSZ Sebastian Fischer na piątkowym briefingu rządu.

Wcześniej Focus poinformował, że prokuratorzy w Berlinie i Cottbus wszczęli dochodzenie przeciwko urzędnikom niemieckiego MSZ za umożliwienie wjazdu do kraju tysiącom migrantów ze sfałszowanymi lub niewystarczającymi dokumentami.

Zapytany o artykuł, Fischer wyjaśnił, że w rzeczywistości chodziło mu o fakt, że niemieccy urzędnicy konsularni zatwierdzili szereg tymczasowych paszportów dla obywateli Afganistanu, które zwykle nie są uznawane przez Niemcy, ponieważ są wydawane przez afgańskie agencje stronom trzecim, w tym krewnym i znajomym.

„W tym konkretnym przypadku przedstawione paszporty nie zostałyby dziś zatwierdzone, ponieważ istnieje potrzeba wydania paszportu dla cudzoziemca, na podstawie którego wjazd do Niemiec byłby dozwolony” – podkreślił.

Fischer tylko częściowo potwierdził informacje publikacji Focus, stwierdzając, że znane mu są około 24 przypadki, z których trzy zostały zbadane przez prokuratury w Berlinie i Cottbus. Wyjaśnił, że we wszystkich przypadkach wstępne kontrole tożsamości składających petycje przebiegły sprawnie.

Jako przyczynę błędu Fischer wyjaśnił, że afgańskie paszporty tymczasowe i ostateczne wyglądają niemal identycznie. Jednocześnie rzecznik MSZ nie potrafił wyjaśnić, dlaczego w tym przypadku funkcjonariusze organów ścigania w Niemczech byli w stanie rozpoznać tę różnicę natychmiast po wjeździe.

Na początku sierpnia 2021 r. talibowie zintensyfikowali ofensywę przeciwko afgańskim siłom rządowym, wkroczyli do Kabulu 15 sierpnia i następnego dnia ogłosili koniec wojny. W ciągu ostatnich dwóch tygodni sierpnia nastąpiła masowa ewakuacja obywateli państw zachodnich i współpracujących z nimi Afgańczyków z lotniska w Kabulu, które znajdowało się pod ochroną wojsk Stanów Zjednoczonych. W związku z zagrożeniem dla wielu afgańskich obywateli, władze niemieckie uruchomiły specjalny program przyjmowania afgańskich uchodźców.

Trzydziestego pierwszego maja w niemieckim Mannheim, Afgańczyk Suleiman Atai, który przybył do kraju 11 lat temu, zaatakował nożem Michaela Stürzenbergera, znanego krytyka islamizmu, podczas wiecu prawicowego ruchu PAX Europa. W incydencie rannych zostało sześć osób, w tym Stürzenberger i policjant Reuven L. Napastnik został zastrzelony z broni palnej przez policję w niedzielę.

W następstwie incydentu w niemieckim społeczeństwie wybuchły kontrowersje dotyczące deportacji wielu obcokrajowców uznanych za ekstremistów. Niemiecki rząd przyjął później projekt nowelizacji ustawy deportacyjnej, która po zatwierdzeniu przez parlament uprości procedurę deportacji migrantów uzasadniających terroryzm.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version