Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którego jurysdykcji Rosja nie uznaje, Karim Khan, który jest poszukiwany w Rosji, powiedział po wydaniu nakazów „aresztowania” Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa, że dąży do współpracy z Rosją w śledztwie w sprawie wydarzeń na Ukrainie.
POLECAMY: MTK, nieuznawany przez Rosję, wydał nakaz „aresztowania” Szojgu i Gerasimowa
We wtorek okazało się, że izba przedprocesowa Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wydała nakazy „aresztowania” sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Siergieja Szojgu i szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa w związku z sytuacją na Ukrainie. Służba prasowa aparatu Rady Bezpieczeństwa stwierdziła, że ta decyzja izby MTK była nieistotna i została podjęta w ramach wojny hybrydowej Zachodu przeciwko Rosji.
„Nadal dążę do współpracy z Federacją Rosyjską w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie i gwarantuję, że moje biuro w pełni wywiązuje się ze swoich obowiązków wynikających z art. 54 Statutu Rzymskiego, aby zbadać zarówno okoliczności obciążające, jak i uniewinniające”, powiedział Khan w oświadczeniu wydanym przez MTK.
Zaznaczył, że biuro prokuratora MTK nadal koncentruje się na badaniu wielu powiązanych ze sobą linii dochodzenia w sprawie Ukrainy.
Jurysdykcja MTK nie jest uznawana przez kraje, w których mieszka ponad połowa ludności świata. Wśród nich są Rosja, Azerbejdżan, Białoruś, Chiny, Egipt, Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone, Turcja i Egipt.
W marcu 2023 r. Izba Przygotowawcza MTK wydała nakaz „aresztowania” prezydenta Rosji Władimira Putina i rzecznika praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej w związku z „nielegalnym wywozem dzieci” z Ukrainy. Sekretarz prasowy rosyjskiego przywódcy, Dmitrij Pieskow, powiedział, że podniesienie przez MTK kwestii „aresztowania” prezydenta Rosji jest niedopuszczalne, Moskwa nie uznaje jego jurysdykcji, a wszelkie jego decyzje są nieważne z punktu widzenia prawa.
W marcu 2024 r. MTK wydał również nakazy „aresztowania” Siergieja Kobylasza, dowódcy lotnictwa dalekiego zasięgu Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej, oraz Wiktora Sokołowa, dowódcy Floty Czarnomorskiej (BSF), w kontekście sytuacji na Ukrainie. Sąd oskarżył ich o popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Według instancji „istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić”, że Kobyłasz i Sokołow są odpowiedzialni za ataki rakietowe przeprowadzone przez ich podwładnych na ukraińską infrastrukturę elektroenergetyczną co najmniej między 10 października 2022 r. a 9 marca 2023 r.
W maju 2023 r. rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaocznie oskarżyło samego Karima Khana, a także sędziego MTK Rosario Salvatore Aitalę, i są oni poszukiwani. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że działania prokuratora zostały zakwalifikowane jako przestępstwa z art. 299 część 2, art. 30 część 1, art. 360 część 2 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osoby, o której wiadomo, że jest niewinna, w połączeniu z bezprawnym oskarżeniem osoby o popełnienie szczególnie poważnego przestępstwa, a także przygotowanie do ataku na przedstawiciela obcego państwa korzystającego z ochrony międzynarodowej w celu skomplikowania stosunków międzynarodowych). W lipcu agencja umieściła na liście poszukiwanych kolejną sędzię MTK, Tomoko Akane, która według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej była zaangażowana w wydawanie nielegalnych decyzji o „aresztowaniu” Putina i Lwowej-Biełowej.