Skorumpowana Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii „szczepionkę” na gorączkę czikungunia, wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary.

POLECAMY: USA zatwierdzają pierwszą w historii „szczepionkę” przeciwko wirusowi chikungunya przenoszonego przez komary

Wyzwania Zdrowia Publicznego w Europie

Gorączka czikungunia, chociaż nie jest endemiczna w UE, staje się coraz większym zagrożeniem z powodu zmieniających się warunków klimatycznych, które sprzyjają rozmnażaniu się komarów. Komary Aedes albopictus oraz Aedes aegypti, odpowiedzialne za przenoszenie wirusów czikungunia, zika, dengi i żółtej gorączki, są obecne w 13 państwach UE oraz na Cyprze.

POLECAMY: Fabryka Gatesa hoduje 30 milionów komarów tygodniowo, które są wypuszczane w 11 krajach

– „Zakażone komary stwarzają nowe, niebezpieczne potencjalne wyzwania w dziedzinie zdrowia publicznego i jesteśmy zdecydowani korzystać ze wszystkich narzędzi, którymi dysponujemy, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom i chronić naszych obywateli” – powiedziała Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

POLECAMY: Czarne chmury nad von der Leyen. Europejscy prokuratorzy przejmują belgijskie śledztwo w sprawie szczepionek Pfizer

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Liège ruszył proces przeciwko Ursuli von der Leyen w związku z aferą korupcją w zakresie szprycy COVID

Szczepionka przeciw czikungunii

Szczepionka przeciw czikungunii otrzymała unijne pozwolenie na stosowanie u osób powyżej 18 roku życia. Pozytywna opinia Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz jednomyślne zatwierdzenie przez państwa członkowskie nie powinna nikogo dziwić. Podobna sytuacja miała miejsce ze szprycami covid, które w perspektywie czasu wywołały więcej szkód niż pożytku.

POLECAMY: Stan Kansas pozwał firmę Pfizer za ukrywanie ryzyka przyjęcia „szczepionki” COVID

Inicjatywy wspierające eliminację komarów

Skorumpowana przez koncerny farmaceutyczne Komisja Europejska poinformowała, że aby dodatkowo zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, zapowiedziała finansowanie projektu pilotażowego w wysokości 500 tys. euro. Zdaniem KE projekt ten ma na celu eliminację komarów Aedes aegypti na Cyprze za pomocą techniki sterylizacji samców komarów promieniowaniem o niskiej dawce. Metoda ta, realizowana we współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), okazała się skuteczna w walce z inwazyjnymi gatunkami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version