Komisja śledcza ds. Pegasusa, zwołana w celu zbadania kontrowersyjnych praktyk nadzoru, skierowała zawiadomienie do prokuratury przeciwko Michałowi Wosiowi, byłemu wiceszefowi MS. W związku z nieobecnością świadka, byłego szefa MS Zbigniewa Ziobry, komisja skoncentrowała się na innych kluczowych postaciach, w tym na Wosiu oraz byłym dyrektorze Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS, Mikołaju Pawlaku.

POLECAMY: Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Wosia? Teraz ruch w sprawie aresztu należy do prokuratury

Powód Zawiadomienia

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Pawła Śliza, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Michała Wosia wykracza poza zakres debat dotyczących jego immunitetu. Śliz podał, że zawiadomienie dotyczy naruszenia artykułu 231 par. 1 i 2 oraz artykułu 271 par. 1 Kodeksu karnego.

„14 września 2017 roku pan Woś skierował do wiceminister Ministerstwa Finansów Teresy Czerwińskiej pismo, w którym na podstawie wskazanych przepisów ustawy o przepisach publicznych zwrócił się do minister o wyrażenie zgody na dokonanie zmian w planie finansowym Funduszu Sprawiedliwości” – powiedział Śliz.

Szczegóły Finansowe

W piśmie skierowanym do Ministerstwa Finansów, Woś zaproponował zmiany w planie finansowym Funduszu Sprawiedliwości na 2017 rok. Zmiany te dotyczyły m.in. zwiększenia kosztów własnych o kwotę 34 mln zł oraz innych działań o kwotę 25 mln zł.

Podstawy Prawne

Woś, argumentując proponowane zmiany, wskazał na przepisy artykułu 43 par. 4 pkt. 8 Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z tym przepisem, pozostałe koszty własne miały być przeznaczone na wsparcie i rozwój systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz świadkom, a także na pomoc postpenitencjarną i przeciwdziałanie przestępczości.

„Wos jako podstawę prawną proponowanych zmian w zakresie pozostałych, innych kosztów własnych w planie finansowym funduszu wskazał przepisy ar. 43 par. 4 pkt. 8 Kodeksu karnego wykonawczego, szczegółowo to argumentując” – wyjaśnił Śliz.

Implikacje

Zawiadomienie do prokuratury wobec Michała Wosia podkreśla, jak ważne jest przestrzeganie przepisów prawnych przy zarządzaniu funduszami publicznymi. Komisja Śledcza ds. Pegasusa kontynuuje swoje prace, dążąc do pełnego wyjaśnienia nieprawidłowości i zapewnienia, że odpowiedzialni za naruszenia zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Podsumowanie

Decyzja Komisji Śledczej ds. Pegasusa o skierowaniu zawiadomienia do prokuratury przeciwko Michałowi Wosiowi jest ważnym krokiem w procesie dochodzenia do prawdy w sprawie zarządzania Funduszem Sprawiedliwości. Śledztwo komisji ma na celu zapewnienie przejrzystości i odpowiedzialności w instytucjach publicznych, co jest kluczowe dla zaufania społecznego i praworządności.

Komisja Śledcza ds. Pegasusa nadal działa, aby dokładnie zbadać wszelkie nieprawidłowości i doprowadzić do sprawiedliwości osoby odpowiedzialne za ewentualne naruszenia prawa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version