Jesienią bieżącego roku, Warszawa wzbogaci się o nową, wyjątkową instytucję kulturalną – QueerMuzuem. Oficjalne otwarcie placówki, której misją jest opowiadanie historii społeczności homoseksualnych, zaplanowano na wrzesień.

POLECAMY: RPO: Legalizacja związków partnerskich w Polsce to obowiązek państwa, jaki wynika z wyroku ETPCz

Inicjatywa i cel QueerMuzeum

Podczas piątkowej konferencji prasowej ogłoszono, że QueerMuzuem stanie się “otwartą przestrzenią spotkań z historią społeczności LGBTQ+”. Wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra wyraziła swoje zadowolenie z tego przedsięwzięcia, podkreślając, że nowe muzeum będzie miało za zadanie ukazywać zarówno tożsamość, jak i historię miasta. „Cieszę się, że to trzecie takie muzeum w Europie, ale cieszę się również dlatego, że opowiada ono o tożsamości tego miasta” – powiedziała Machnowska-Góra.

Lokalizacja i ekspozycje

Nowa placówka znajdzie swoją siedzibę przy ulicy Marszałkowskiej. QueerMuzuem będzie gromadzić oraz udostępniać dokumenty i pamiątki związane z działaczami oraz stowarzyszeniami homoseksualnymi. Wśród prezentowanych na konferencji prasowej eksponatów znalazła się maszyna do pisania należąca do Tadeusza Olszewskiego, poety, prozaika i działacza Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego, a także akt nominacji poselskiej Anny Grodzkiej.

Upamiętnienie ofiar II wojny światowej

Jednym z kluczowych elementów nowej placówki będzie odsłonięcie pierwszej w Polsce tablicy upamiętniającej homoseksualne ofiary II wojny światowej. Historyk Joanna Ostrowska podczas konferencji prasowej podkreśliła znaczenie tego upamiętnienia: „Jednym z ważniejszych elementów (…) będzie pierwsza tablica upamiętniająca kłirowe ofiary II Wojny Światowej. (…) Obok QueerMuzeum znajdzie się pierwsze takie upamiętnienie, na które myślę, że wszyscy, a na pewno ja sama, czekaliśmy bardzo bardzo długo.”

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version