W środę ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, ogłosiła, że gospodarstwa domowe w Polsce będą objęte ustawową osłoną ograniczającą ceny energii również w przyszłym roku. Jak dodała, uwzględniła to w projekcji budżetu na 2025 r., który został przesłany do Ministra Finansów.

Utrzymanie Osłony Gospodarstw Domowych

Ministra Hennig-Kloska w rozmowie w TOK FM zaznaczyła, że trwają prace nad szacowaniem budżetu na przyszły rok. W projekcji finansowej przesłanej do Ministra Finansów uwzględniono zabezpieczenie przedłużenia funkcjonowania ustawy ograniczającej ceny energii.

„Uważam, że jeszcze w przyszłym roku dobrze byłoby utrzymać osłonę gospodarstw domowych” – powiedziała ministra.

Dalsze Utrzymanie Cen Energii

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przedłużenie terminu obowiązywania obecnych cen.

„Ustawa jest gotowa, mogłaby być szybko przedłużona. Ograniczeniem ministerstwa klimatu jest budżet na działalność osłonową. Pamiętajmy, że to też nasze rachunki, tylko zapłacone w postaci podatków. Decyzja będzie leżeć po stronie rządu” – zaznaczyła Hennig-Kloska.

Zachęta do Efektywności Energetycznej

Ministra wskazała również na potrzebę zachęcania do zwiększania efektywności energetycznej, co różni się od samego oszczędzania energii.

„W najbliższych latach zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło, ponieważ będziemy mieli do czynienia z elektryfikacją ciepłownictwa i transportu. Prognozując zużycie energii, widzimy coraz wyższe słupki, a wynika to z tego, że będziemy odchodzić od paliw kopalnych. Musimy podnosić efektywność energetyczną, żeby z jednej megawatogodziny zostawało więcej” – podkreśliła ministra.

Wprowadzenie Bonu Energetycznego i Zamrożenie Cen

Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 czerwca br. ustawę z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Nowe przepisy wprowadzają m.in. bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także w okresie II półrocza br. cenę maksymalną za energię elektryczną.

Poprawki i Maksymalne Ceny

Wcześniej Senat zgłosił poprawkę do ustawy, którą poparł Sejm, przewidującą czasowe (od 1 lipca do 31 grudnia br.) zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, co miało dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną.

Ustawa zakłada wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W przypadku gazu ustawa likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh, wprowadzając cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego – PGNiG OD.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pod przewodnictwem Pauliny Hennig-Kloski, podejmuje zdecydowane kroki w celu ochrony gospodarstw domowych przed wzrostem cen energii. Utrzymanie ustawowej osłony oraz wprowadzenie bonu energetycznego mają na celu zapewnienie stabilności finansowej polskim rodzinom. Zachęcanie do efektywności energetycznej, a nie tylko oszczędzania energii, wpisuje się w szerszą strategię przechodzenia na bardziej zrównoważone źródła energii. Decyzje podejmowane przez rząd w najbliższych miesiącach będą kluczowe dla przyszłości energetycznej Polski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version