W obliczu trwającej suszy coraz więcej gmin w Polsce apeluje do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody. Władze lokalne wprowadzają rygorystyczne zakazy dotyczące wykorzystania zasobów naturalnych, by przeciwdziałać skutkom suszy. Zasady te obejmują różnorodne działania, takie jak zakaz podlewania ogródków czy napełniania basenów. Za nieprzestrzeganie tych regulacji można otrzymać mandat nawet 500 złotych. Przeczytaj, jakie dokładnie obostrzenia obowiązują i jak możesz pomóc w walce z suszą.

Zakazy i ograniczenia wprowadzone przez gminy

Zakaz używania wody do podlewania ogródków i napełniania basenów
Gmina Linia w powiecie wejherowskim na Pomorzu informuje: „Wprowadza się zakaz używania wody do podlewania ogródków przydomowych, działkowych, tuneli foliowych, trawników, upraw rolnych oraz napełniania basenów ogrodowych powyżej 200 l z wodociągu gminnego w godzinach 7-22 od 1 czerwca do 15 września każdego roku kalendarzowego”. Za nieprzestrzeganie tych zaleceń można otrzymać wysokie mandaty.

Apel o ograniczenie zużycia wody do celów spożywczych i higienicznych
Wodociągi Podlaskie wydały apel: „wody używać jedynie do celów spożywczych i higienicznych mieszkańców oraz zwierząt gospodarskich. Brak reakcji ze strony odbiorców może skutkować czasowym zakłóceniem dostaw wody”.

Konsekwencje nieprzestrzegania zakazów

Za złamanie zakazu podlewania ogródków i trawników można dostać grzywnę w wysokości 500 złotych. W przypadku nielegalnego podłączenia do hydrantu grozi kara do 5000 zł, zgodnie z artykułem 28 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Skutki suszy i ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że rok 2024 może być rekordowy pod względem braku opadów. W Polsce w 15 województwach występowała susza rolnicza, powodująca straty w plonach o przynajmniej 20 proc., dotykając m.in. upraw zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów i drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.

Jak możemy pomóc?

Zmiana nawyków
Władze lokalne apelują o zmiany w codziennych nawykach, aby złagodzić skutki suszy. Zalecenia obejmują:

  • Branie krótszych pryszniców zamiast kąpieli.
  • Kupno zmywarki do naczyń, która zużywa mniej wody niż mycie ręczne.
  • Używanie wody deszczowej do podlewania roślin.

Przykłady działań gmin
Gminy takie jak Nieporęt i Brwinów wystosowały apele do mieszkańców, prosząc o ograniczenie korzystania z wody. Na „Mapie apeli i zakazów ograniczenia użycia wody wodociągowej” widnieje już kilkadziesiąt pozycji, a w poprzednich latach ograniczenia wprowadzało od ponad 200 do blisko 400 gmin.

W obliczu coraz częstszych susz, władze gmin w całej Polsce apelują o ograniczenie korzystania z wody. Zakazy dotyczące podlewania ogródków i napełniania basenów mają na celu zachowanie cennych zasobów wodnych. Za nieprzestrzeganie tych regulacji można otrzymać mandaty, dlatego warto dostosować się do zaleceń i wprowadzić zmiany w codziennych nawykach, aby wspólnie walczyć ze skutkami suszy. Dbajmy o wodę – nasz najcenniejszy zasób!

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version