– Prokuratorzy, którzy dopuścili się złamania prawa, powinni się bać – powiedział w programie „Pytanie dnia” prokurator krajowy Dariusz Korneluk. W rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz wyjawił, że obecnie jest prowadzonych „około dziesięciu spraw”. – To same bulwersujące przypadki. Wyciągniemy wobec nich surowe konsekwencje – przyznał.

W niedawnym wywiadzie dla programu „Pytanie dnia” Dariusz Korneluk, Prokurator Krajowy, podzielił się informacjami na temat trwających postępowań dyscyplinarnych i karnych wobec prokuratorów. Według Korneluka, sądy stwierdziły niezasadność wielu zatrzymań podejrzanych w ciągu ostatnich ośmiu lat, co skutkuje obecnie szeroko zakrojonymi przeglądami spraw. „Są prowadzone postępowania dyscyplinarne i karne wobec prokuratorów” – podkreślił Korneluk. Warto zauważyć, że mimo intensywności działań, jak dotąd nikt jeszcze nie usłyszał zarzutów, a immunitety prokuratorskie nie zostały uchylone.

Przegląd spraw

Korneluk wyjaśnił, że przegląd obejmuje wszystkie sprawy, w których sądy orzekły niezasadność zatrzymania podejrzanych. „Było ich bardzo dużo, w szczególności przy różnego rodzaju demonstracjach” – zauważył. W kontekście licznych zatrzymań podczas protestów, takie działania stają się kluczowe dla zapewnienia, że prokuratorzy działali zgodnie z prawem i procedurami.

Konsekwencje dla prokuratorów

Prokurator Krajowy nie ukrywał, że konsekwencje dla winnych mogą być poważne. „Prokuratorzy powinni się bać” – ostrzegł Korneluk. „Zostaną wobec nich wyciągnięte bardzo surowe konsekwencje, łącznie ze stawianiem zarzutów karnych, dyscyplinarnych i wnioskami o usunięcie z zawodu”. To zdecydowane stanowisko ma na celu przywrócenie zaufania do prokuratury oraz wyeliminowanie ewentualnych nadużyć w przyszłości.

Najbardziej bulwersujące przypadki

Choć Korneluk nie podał dokładnej liczby toczących się postępowań, przyznał, że osobiście zna około dziesięciu najbardziej bulwersujących przypadków. Wskazuje to na skalę problemu i potrzebę gruntownego przeglądu działań prokuratorskich, które mogłyby naruszać prawa obywateli.

Podsumowanie

Wywiad z Dariuszem Kornelukiem w programie „Pytanie dnia” rzucił światło na poważne kwestie dotyczące działań prokuratury w Polsce. Trwające postępowania dyscyplinarne i karne wobec prokuratorów mają na celu wyeliminowanie nieprawidłowości i przywrócenie zaufania do instytucji. Choć na razie nikt nie usłyszał zarzutów, a immunitety nie zostały uchylone, to przyszłość może przynieść surowe konsekwencje dla winnych. Jak zaznaczył Korneluk, „prokuratorzy powinni się bać”, a ich działania będą teraz pod ścisłą kontrolą. Korneluk zaznaczył, że jeśli zajdzie tak potrzeba to winnym będą stawiane zarzuty karne, dyscyplinarne i będą kierowane wnioski o uchylenie im immunitetów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version