We wtorek o godzinie 20:00 czasu polskiego z centrum lotów kosmicznych ESA w Gujanie Francuskiej odbył się inauguracyjny lot największej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. To wydarzenie nie tylko zapisało się na kartach historii, ale również wzbudziło szerokie zainteresowanie mieszkańców Polski, którzy zamieścili w mediach społecznościowych zdjęcia rakiety widzianej z ziemi.

Pierwszy lot Ariane 6

Podczas swojego debiutu, rakieta Ariane 6 wyniosła na orbitę łącznie 18 ładunków pochodzących od różnych agencji kosmicznych, firm, instytutów badawczych oraz uniwersytetów. Wśród wyniesionych ładunków znalazł się również satelita YPSat (Young Professionals Satellite) wyposażony w kamery dostarczone przez polską firmę Scanway.

Jak podano w oficjalnym komunikacie, „Dwukamerowy zestaw optyczny dostarczony przez spółkę pozwoli na monitorowanie dwóch kluczowych faz lotu: procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu, a także rejestrację separacji poszczególnych ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi na wysokości ok. 600 km”.

Historia i koszty budowy Ariane 6

Prace nad rakietą Ariane 6 rozpoczęły się w 2014 roku, a koszt jej stworzenia wyniósł około 4 miliardów euro. Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway, podkreślił znaczenie tego projektu dla europejskiego sektora kosmicznego: „Inauguracyjny lot Ariane 6, największej europejskiej rakiety nośnej, to historyczny moment dla całego sektora kosmicznego i kluczowy sprawdzian dla Europy, która pilnie potrzebuje odzyskać niezależność w zakresie własnych środków wynoszenia, które utraciła wraz z odejściem w ubiegłym roku z aktywnej służby rakiety Ariane 5 wykorzystywanej przez 27 lat w ponad 100 lotach kosmicznych.”

Ariane 6 kontra Falcon 9

Nowa rakieta Ariane 6 jest w stanie wynieść blisko 22 tony ładunków użytecznych na niską orbitę Ziemi, co stanowi wartość o około 70% wyższą od konkurencyjnej rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Mimo że Ariane 6 nie jest rakietą odzyskiwalną, to z ilością 30 zakontraktowanych startów ma odegrać znaczącą rolę w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego.

Udział polskiego Scanway

Scanway, polska firma dostarczająca kamery zamontowane na satelicie YPSat, ma swoje znaczące miejsce w tym projekcie. „Nasze kamery zamontowane na satelicie YPSat uchwycą najważniejsze fazy lotu rakiety, w tym moment rozkładania głównej owiewki oraz przebieg separacji ładunków użytecznych na wysokości ok. 600 km” – dodał Kowalewski.

Prezes Scanway wskazał również, że dane dostarczone przez kamery posłużą ESA do szczegółowych analiz, co jest potwierdzeniem zasadności i potrzeby budowania tego rodzaju systemów wizyjnych. Te systemy umożliwiają śledzenie kluczowych etapów misji kosmicznych oraz wykonywanie autodiagnostyki satelitów już na orbicie.

Rakieta widoczna z Polski

Inauguracyjny lot Ariane 6 wzbudził duże zainteresowanie również w Polsce. Na profilu Lubuskich Łowców Burz pojawiło się zdjęcie obiektu przypominającego latający spodek. Administratorzy strony wyjaśnili, że „Obiekt, który widzieliście to świecące gazy wylotowe z europejskiej rakiety ARIANE 6.🚀”. W komentarzach ludzie dzielili się zdjęciami wykonanymi w różnych regionach Polski, co pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszyło się to wydarzenie.

Podsumowanie

Inauguracyjny lot Ariane 6 to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze kosmicznym ostatnich lat. Dzięki zaawansowanym technologiom, w tym kamerom dostarczonym przez polski Scanway, możliwe będzie dokładne monitorowanie i analiza kluczowych etapów misji. To wydarzenie pokazuje również, jak ważna jest współpraca międzynarodowa i jak duże zainteresowanie wzbudzają sukcesy w kosmosie, nie tylko wśród specjalistów, ale również wśród szerokiej publiczności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version