W stanie Kolorado, w hrabstwie Pueblo, odnotowano pierwszy przypadek dżumy dymieniczej u człowieka. Departament Zdrowia Kolorado potwierdził zakażenie, jednak szczegóły dotyczące sposobu zakażenia oraz stanu zdrowia pacjenta zero nie zostały ujawnione. Informacja ta wywołała niepokój wśród mieszkańców, obawiających się potencjalnej epidemii.

Ostrzeżenie i Zalecenia Władz

Alicia Solis, Kierowniczka Biura Chorób Zakaźnych i Przygotowania na Sytuacje Nadzwyczajne, apelowała do społeczeństwa o zachowanie ostrożności.

„Radzimy wszystkim osobom, aby chroniły siebie i swoje zwierzęta przed zarazą” – podkreśliła urzędniczka.

Źródła i Przenoszenie Dżumy

Dżuma dymienicza, najczęstsza forma dżumy, jest wywoływana przez bakterię Yersinia pestis. Bakterię tę przenoszą gryzonie, niewielkie ssaki i pchły. Ludzie mogą się zarazić po ukąszeniu przez zakażone pchły lub w wyniku kontaktu z płynami ustrojowymi chorych zwierząt. Przenoszenie dżumy dymieniczej z człowieka na człowieka jest rzadkie, co potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Historia i Współczesne Leczenie

Najpoważniejszą formą choroby jest dżuma płucna, znana z historii jako Czarna Śmierć. Epidemia tej formy dżumy w latach 1346-1353 zabiła nawet 50 milionów ludzi. Dziś jednak, dzięki postępom medycyny, dżuma jest stosunkowo łatwa do wyleczenia za pomocą antybiotyków, pod warunkiem wczesnego rozpoznania choroby.

Objawy Dżumy

Do objawów dżumy należą:

  • Bolesne węzły chłonne
  • Gorączka
  • Ból głowy
  • Dreszcze
  • Osłabienie

Władze zalecają, aby osoby z objawami zgłaszały się do lekarza jak najszybciej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version