W ostatnich dniach doszło do istotnego spotkania między kierownictwem Służby Więziennej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości a przedstawicielami Kampanii Przeciw Homofobii (KPH), mającego na celu omówienie potrzeb osób LGBT+ przebywających w polskich jednostkach penitencjarnych.

Spotkanie, które odbyło się we wtorek 9 lipca w siedzibie resortu, zgromadziło kluczowych decydentów, w tym wiceministra sprawiedliwości Marię Ejchart oraz zastępcę dyrektora generalnego Służby Więziennej, płk. Renatę Niziołek. Z ramienia KPH uczestniczyli Przemysław Walas, kierownik rzecznictwa, oraz Annamaria Linczowska, koordynatorka ds. rzecznictwa i działań prawnych.

Podczas spotkania omówiono szereg istotnych kwestii dotyczących równouprawnienia osób LGBT+ w kontekście ich przebywania w jednostkach penitencjarnych. Służba Więzienna podkreśla, że głównym celem dyskusji było znalezienie praktycznych rozwiązań poprawiających warunki oraz zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla tej grupy więźniów. Dyskutowano również o planowanej nowelizacji kodeksu karnego dotyczącej przestępstw z nienawiści oraz mowy nienawiści, a także o procedurze uzgodnienia płci w Polsce, istotnej dla osób transpłciowych odbywających kary pozbawienia wolności.

Przedstawiciele KPH podkreślili konieczność wprowadzenia kompleksowych rozwiązań zabezpieczających i wspierających osoby transpłciowe w polskich jednostkach penitencjarnych. Ich apele w tej sprawie zostały podniesione także podczas odprawy kierownictwa Służby Więziennej, która miała miejsce w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie.

Sprawa osób LGBT+ przebywających w polskich więzieniach stała się jeszcze bardziej paląca po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 11 lipca 2024 roku. Trybunał ten wydał werdykt w sprawie W.W. przeciwko Polsce, potępiając nagłe przerwanie terapii hormonalnej skarżącej przez jednostkę penitencjarną. Według Trybunału doszło do rażącego naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla zaangażowanie obecnego rządu w poprawę warunków dla osób LGBT+ przebywających w jednostkach penitencjarnych. „Za rządów poprzedniej władzy nie zajmowano się potrzebami osób LGBT+ w zakładach karnych i aresztach śledczych”, podkreślono w oficjalnym komunikacie resortu.

Działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mają na celu nie tylko zgodność z wyrokami sądowymi i przepisami prawa międzynarodowego, ale przede wszystkim stworzenie bardziej otoczonego wsparciem środowiska dla wszystkich osób przebywających w polskich jednostkach penitencjarnych, niezależnie od ich orientacji czy tożsamości płciowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version