Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła, że projekt ustawy zakazującej sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych jest już gotowy. Jeśli zostanie on przyjęty, zakaz mógłby wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, chociaż ostateczna decyzja zostanie podjęta po przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

Projekt ustawy zakłada, że od 22:00 do 6:00 sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych będzie zakazana. Minister Leszczyna, zapowiadając gotowość projektu do rozpatrzenia przez zespół do spraw programowania prac rządu, wyraziła nadzieję, że ustawa trafi do Sejmu po wakacjach. Podkreśliła przy tym, że proces konsultacji społecznych będzie pełny i transparentny, dając możliwość wyrażenia swojego zdania wszystkim zainteresowanym podmiotom.

Reakcje na Proponowane Zmiany

Wprowadzenie zakazu budzi kontrowersje i różne opinie. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wyraziła swoje zaniepokojenie. Prezes POPiHN Leszek Wiwała stwierdził, że proponowane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie może naruszać krajowy porządek prawny, w szczególności wymogi konstytucyjne dotyczące równości wobec prawa oraz zasadności ograniczenia praw przedsiębiorców.

Międzynarodowe Porównania

Praktyki związane ze sprzedażą alkoholu na stacjach benzynowych różnią się w poszczególnych krajach. W Szwecji, Holandii i na Litwie zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych jest już wprowadzony. Francja, Słowenia i Portugalia zdecydowały się na zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. W Hiszpanii i Finlandii dostępne są niskoprocentowe napoje alkoholowe, natomiast w Danii, Austrii i Włoszech nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie.

Skutki Nadużywania Alkoholu

Dane Biura Ruchu Drogowego KGP za pierwsze półrocze 2024 roku pokazują, że kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 533 wypadki drogowe, w których zginęło 37 osób, a 641 zostało rannych.

Raport Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) z 2022 roku ukazuje poważne skutki społeczne nadużywania alkoholu. Według raportu, 1,5 miliona dzieci w Polsce wychowuje się w rodzinach alkoholików, co stanowi 21,5 proc. wszystkich dzieci w kraju i 4 proc. całej populacji Polski. Około 500 tysięcy z tych dzieci żyje w dramatycznych warunkach, zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Raport PARPA wskazuje również, że alkohol jest odpowiedzialny za śmierć nawet 35 tysięcy osób rocznie, generując wielomiliardowe koszty dla państwa.

Dalsze Kroki i Propozycje

W związku z powyższym, minister zdrowia Izabela Leszczyna sugeruje, że Ministerstwo Finansów powinno zwiększyć akcyzę na alkohol i papierosy. Celem jest nie tylko zmniejszenie dostępności alkoholu, ale również zmniejszenie negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych jego nadużywania.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych może być jednym z wielu kroków mających na celu poprawę zdrowia publicznego i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Konsultacje społeczne pozwolą na zebranie opinii różnych grup społecznych i gospodarczych, co umożliwi wypracowanie najlepszego rozwiązania.

Planowany zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych jest odpowiedzią na rosnące problemy związane z nadużywaniem alkoholu w Polsce. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że konsultacje społeczne będą kluczowe dla ostatecznego kształtu ustawy, a proponowany termin wejścia w życie zakazu to 1 stycznia 2025 roku. Reakcje na propozycję są różnorodne, z wyraźnym sprzeciwem ze strony przedstawicieli przemysłu naftowego, ale także z poparciem ze strony tych, którzy widzą w tym kroku szansę na poprawę zdrowia publicznego i bezpieczeństwa na drogach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version