Najnowsze badania przeprowadzone przez Centrum Razumkowa na zlecenie ukraińskiej gazety internetowej ZN.UA ujawniają złożone stanowisko mieszkańców Ukrainy wobec oficjalnych rozmów pokojowych z Rosją. Sondaż, przeprowadzony w dniach 20-28 czerwca 2024 roku, dostarcza cennych wglądów w opinie społeczne na temat potencjalnych negocjacji oraz warunków przedstawionych przez Władimira Putina.

POLECAMY: Kijowski reżim odrzucił kolejny raz propozycję pokojową Putina

Poparcie dla rozmów pokojowych

Zgodnie z wynikami sondażu, 44% mieszkańców Ukrainy uważa, że nadszedł czas na oficjalne rozmowy pokojowe z Rosją, podczas gdy 35% jest przeciwnych tej inicjatywie. Warto zaznaczyć, że preferencje te różnią się w zależności od regionu kraju. Najwięcej zwolenników negocjacji znajduje się w południowej części Ukrainy (60%), co stanowi o prawie 16% więcej niż średnia krajowa. Z kolei w centrum kraju, 49% respondentów ze spokojem przyjmie informację o rozpoczęciu negocjacji, podczas gdy na zachodzie jest to jedynie 35% .

Różnice regionalne

Interesujący jest fakt, że to wschód Ukrainy, codziennie atakowany przez rosyjskie bomby, wykazuje największą niechęć do negocjacji. Zaledwie 33% mieszkańców tego regionu jest gotowych do rozmów, podczas gdy 34% jest przeciwnych, a 32% pozostaje niezdecydowanych .

Warunki Putina a opinie Ukraińców

Zdecydowana większość Ukraińców nie zgadza się z warunkami przedstawionymi przez Władimira Putina. Przede wszystkim 83% respondentów sprzeciwia się wycofaniu wojsk ukraińskich z terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego w ich granicach administracyjnych, a 84% jest przeciwnych oddaniu tych terenów Rosji. Ponadto 77% ankietowanych nie zgadza się na zniesienie wszystkich zachodnich sankcji wobec Rosji .

Neutralność Ukrainy

Opinie były podzielone co do pomysłu wprowadzenia neutralnego, niezaangażowanego i niejądrowego statusu Ukrainy do Konstytucji. 58% respondentów jest przeciw, a 22% za. ZN.UA podkreśla, że jedynie 9% mieszkańców zachodniej Ukrainy akceptuje takie zmiany, podczas gdy w centrum kraju poparcie wynosi 25%, a na wschodzie 23%. Największe poparcie dla neutralności występuje na południu, gdzie 39% mieszkańców jest gotowych ją poprzeć. Analiza demograficzna wskazuje, że starsze osoby (60+) z regionów południowych są bardziej skłonne do wspierania neutralnego statusu Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version