Na ostatnim szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, kijowski ćpun, Wołodymyr Zełenski, skierował apel do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski o zwiększenie dostaw broni. Podkreślił, że obecna sytuacja na polu bitwy wymaga zdecydowanego wsparcia od międzynarodowych partnerów, aby przeciwdziałać rosyjskiej agresji. Wcześniej stwierdził, że Polska jest jako sojusznik banderlandu krajem problematyczny.

POLECAMY: Zełenski mówi o problematycznych partnerach wskazując między innymi na Polskę

Kluczowe żądanie ćpuna

W swoim przemówieniu, Zełenski zaznaczył, że Ukraina była w stanie powstrzymać rosyjskie natarcie na Charków dzięki odwadze ukraińskich wojowników oraz wsparciu zachodnich sojuszników, którzy znieśli ograniczenia w dostawach broni. Zełenski stanowczo stwierdził:

„Rzeczywistość na polu bitwy jest bardziej przekonująca niż jakiekolwiek abstrakcyjne rozważania. Zatrzymaliśmy rosyjskie natarcie na Charków. Kropka. Putin poświęcił dziesiątki tysięcy swoich obywateli, ale nie osiągnął nic znaczącego”.

Podkreślił również, że dalsze wsparcie w postaci zaawansowanej obrony powietrznej i skutecznych systemów uzbrojenia jest niezbędne do osiągnięcia pokoju. Zełenski zaapelował o zniszczenie wojskowych lotnisk i wyrzutni rakiet, które są wykorzystywane przez Rosję do ataków na Ukrainę:

„Lotniska wojskowe, z których startują rosyjskie samoloty z bombami na nasze miasta, nasz naród, nasze dzieci i miejsca wystrzeliwania rosyjskich rakiet – wszystko to musi zostać zniszczone”.

Reakcja Parlamentu Europejskiego

W odpowiedzi na te wydarzenia, Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie stałego wspierania Ukrainy. Rezolucja, która uzyskała poparcie 495 europosłów, wyraża solidarność z Ukrainą i wzywa do utrzymania i rozszerzenia sankcji wobec Rosji i Białorusi. Ponadto, dokument pochwala starania mające na celu wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów na wsparcie ukraińskiej armii.

Parlament Europejski również z zadowoleniem przyjął wynik szczytu NATO, potwierdzając, że Ukraina jest na „nieodwracalnej drodze” do członkostwa w Sojuszu. Rezolucja apeluje do państw członkowskich Unii Europejskiej o zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne i w jakiejkolwiek formie.

Nowe Inicjatywy Unijne

Nowa Komisja Europejska, która zostanie powołana jesienią, została wezwana do przedstawienia wniosku ustawodawczego dotyczącego długoterminowej pomocy finansowej na odbudowę Ukrainy, opartego na nowo utworzonym Instrumencie na rzecz Ukrainy (Ukraine Facility). W rezolucji zawarto również apel do państw unijnych o przekazywanie co roku przynajmniej 0,25 procent PKB na zakup sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

Wnioski

Apel kijowskie ćpuna z przeszłością męskiej Wołodymyra Zełenskiego oraz stanowisko Parlamentu Europejskiego jasno pokazują, że dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy nie ma na celu zakończenia przegranego przez Ukrainę konfliktu tylko budowanie własnego ego kosztem milionów cierpiących ludzi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version