W nocy z 28 na 29 lutego br. przeprowadzono po raz szósty ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych, koordynowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Badanie wykazało, że w Polsce znajduje się 31 042 osoby w kryzysie bezdomności, z czego 80% to mężczyźni, a 20% kobiety.

POLECAMY: Do więzień trafia coraz więcej obcokrajowców. Najwięcej Ukraińców

Rozkład geograficzny bezdomności

Najwięcej osób bezdomnych zidentyfikowano w województwie pomorskim (15% – 4 575 osób), śląskim (13% – 4 050 osób) oraz mazowieckim (11% – 3 452 osoby). Najmniej bezdomnych odnotowano w województwach podlaskim (2% – 638 osób), opolskim (2% – 767 osób) i lubuskim (2% – 717 osób).

Bezdomni cudzoziemcy

90% bezdomnych zadeklarowało obywatelstwo polskie, a 6% (1 749 osób) obywatelstwo ukraińskie. Ekspert, prof. Ryszard Szarfenberg, uważa, że liczba ta jest niedoszacowana, szczególnie w kontekście napływu uchodźców z Ukrainy spowodowanego wojną. Szarfenberg podkreśla, że wzrost liczby bezdomnych cudzoziemców wyniósł 250% w porównaniu z badaniem z 2019 r.

Różne podejścia do statystyk bezdomności

Prof. Szarfenberg zwrócił uwagę, że w Niemczech cudzoziemcy stanowią aż 86% osób w kryzysie bezdomności, co kontrastuje z polskimi danymi. W Polsce bezdomnością zajmuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podczas gdy kwestiami uchodźców zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gdyby uwzględniono uchodźców w polskich badaniach, wskaźnik bezdomności w kraju wzrósłby znacząco.

Dzieci w kryzysie bezdomności

Osoby poniżej 18. roku życia stanowią 5% ogólnej liczby bezdomnych. Prof. Szarfenberg podkreślił, że znaczny wzrost liczby bezdomnych dzieci wynika z obecności dzieci z Ukrainy, które stanowiły 40% wszystkich bezdomnych dzieci.

Przyczyny bezdomności

Ankietowani wskazywali głównie na uzależnienie od alkoholu (19%) i konflikty rodzinne (17%) jako główne przyczyny swojej sytuacji. Inne wymieniane przyczyny to eksmisja lub wymeldowanie (11%), rozpad związku (8%), bezrobocie lub utrata pracy, oraz niepełnosprawność lub zły stan zdrowia (po 7%).

Kryminalny incydent w Warszawie

W kwietniu br. prokuratura postawiła 34-letniemu Andrijowi S. zarzuty dokonania trzech zabójstw. Sześciu innym bezdomnym, zarówno Ukraińcom, jak i Polakom, postawiono zarzuty niezawiadomienia o przestępstwie. Chodzi o ciała czterech mężczyzn, odnalezionych w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version