Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży niektórych sortymentów węgla gospodarstwom domowym. Zmiany te mają na celu poprawę jakości powietrza oraz przeciwdziałanie tzw. greenwashingowi, czyli wprowadzaniu konsumentów w błąd co do ekologiczności produktów. Zakaz sprzedaży węgla kamiennego zbliża się wielkimi krokami, a szczegóły tej zmiany przedstawiamy poniżej.

Kiedy węgiel przestanie być dostępny dla gospodarstw domowych?

Zakaz sprzedaży wybranych sortymentów węgla gospodarstwom domowym ma wejść w życie od 1 lipca 2029 roku. Oznacza to, że mieszkańcy opalający swoje domy węglem będą musieli przestawić się na inne źródła ciepła. Już teraz samorządy w Polsce wprowadzają stopniowe ograniczenia dotyczące palenia węglem w piecach, a całkowity zakaz używania najpopularniejszych gatunków węgla jest na horyzoncie.

Dlaczego wprowadza się zakaz sprzedaży węgla?

Wprowadzenie zakazu sprzedaży węgla ma na celu ochronę środowiska oraz zdrowia publicznego. Spalanie węgla jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza, co przyczynia się do powstawania smogu i negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że nowe przepisy mają również przeciwdziałać tzw. greenwashingowi, czyli sugerowaniu ekologicznego charakteru paliw, które w rzeczywistości nie są przyjazne dla środowiska.

Co zostanie zakazane?

Zakaz sprzedaży obejmie następujące sortymenty węgla:

  • Węgiel kostka
  • Węgiel orzech
  • Węgiel groszek
  • Węgiel miał

Obecnie zakazanym materiałem do spalania w piecach jest m.in. muł węglowy, miał, węgiel brunatny oraz niesezonowane drewno, materiały z tworzyw sztucznych i płyty wiórowe. Nowe przepisy będą stopniowo zaostrzać wymagania jakościowe dla paliw stałych oferowanych na rynku, w tym zmniejszać maksymalną zawartość siarki oraz wilgoci.

Czym będzie można palić w piecach?

Po wprowadzeniu zakazu, użytkownicy będą musieli korzystać z alternatywnych źródeł ciepła. Aktualnie dozwolone są paliwa takie jak brykiety i pelet, które mogą być używane w nowoczesnych piecach spełniających odpowiednie normy jakościowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada również wprowadzenie na rynek nowych sortymentów paliw, które będą zgodne z wymaganiami normy PN-EN 303-5, czyli będą miały zawartość popiołu na poziomie do 7%, opałową od 26 MJ/kg oraz wilgoci całkowitej do 11%.

Jakie sankcje za naruszenie przepisów?

Sprzedawcy węgla oraz użytkownicy, którzy nie dostosują się do nowych przepisów, będą podlegać sankcjom. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw, co pozwoli na skuteczne egzekwowanie nowych regulacji. Szczegóły dotyczące sankcji są jeszcze opracowywane, ale można się spodziewać, że będą one surowe, aby skutecznie zniechęcić do łamania przepisów.

Zakaz sprzedaży wybranych sortymentów węgla gospodarstwom domowym to krok w kierunku poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem nowych regulacji, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2029 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version