Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce oraz wielu innym państwom członkowskim Unii Europejskiej za niespełnienie celów w zakresie zbiórki i recyklingu odpadów. Decyzja ta jest częścią szeroko zakrojonych działań mających na celu egzekwowanie przestrzegania unijnych przepisów dotyczących odpadów i ochrony środowiska.

Państwa objęte postępowaniem

Oprócz Polski, Komisja Europejska skierowała zawiadomienia do Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Węgier, Malty, Holandii, Austrii, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Finlandii i Szwecji. Wspomniane państwa mają teraz dwa miesiące na odpowiedź i zajęcie się niedociągnięciami zgłoszonymi przez KE. W przypadku braku zadowalających odpowiedzi, Komisja może zdecydować o wydaniu uzasadnionych opinii.

Dyrektywa ws. recyklingu odpadów

„Dyrektywa ramowa w sprawie odpadów (dyrektywa 2008/98/WE) zmieniona dyrektywą (UE 2018/851) ustala prawnie wiążące cele dotyczące przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Bułgaria, Czechy, Dania, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Finlandia i Szwecja nie osiągnęły celu 50 proc. na rok 2020 dotyczącego przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (takich jak papier, metal, plastik i szkło)” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Ponadto dyrektywa w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) ustala cele dotyczące ich zbierania, odzysku i recyklingu. Minimalny wskaźnik zbierania, który państwa członkowskie muszą osiągnąć corocznie, wynosi 65 proc. średniej masy sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzonego do obrotu w ciągu trzech poprzednich lat.

Wyniki kontroli Komisji Europejskiej

Większość państw członkowskich nie zebrała wystarczającej ilości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oddzielnie, w związku z czym nie osiągnęła unijnego celu – podała Komisja Europejska. „Państwa członkowskie powinny zwiększyć swoje wysiłki wdrożeniowe w celu spełnienia wyżej wymienionych obowiązków. W tym względzie państwa członkowskie mogłyby polegać na zaleceniach dla poszczególnych krajów określonych w sprawozdaniu wczesnego ostrzegania dotyczącym odpadów z 2023 r.” – czytamy w komunikacie.

Komisja zwróciła uwagę, że zwiększenie wysiłków w tym zakresie pomoże państwom członkowskim w osiągnięciu nadchodzących celów na lata 2025, 2030 i 2035, ustanowionych w ostatnich zmianach przepisów UE dotyczących odpadów.

Konsekwencje i dalsze działania

Wszczęcie postępowania przez Komisję Europejską jest znaczącym krokiem w stronę zapewnienia, że wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej będą przestrzegać ustalonych norm w zakresie ochrony środowiska. W przypadku braku odpowiednich działań ze strony krajów objętych postępowaniem, Komisja może zdecydować o podjęciu dalszych kroków, w tym nałożeniu sankcji.

Państwa członkowskie mają teraz ograniczony czas na dostosowanie się do wymagań KE i przedstawienie satysfakcjonujących planów działań naprawczych. Oczekuje się, że odpowiednie ministerstwa i agencje zajmujące się ochroną środowiska w tych krajach podejmą wszelkie niezbędne kroki, aby spełnić unijne cele dotyczące recyklingu i zbiórki odpadów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version