Sankcje Unii Europejskiej zawiodły, pisze Handelsblatt, powołując się na badania czterech europejskich instytutów badań ekonomicznych zlecone przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

POLECAMY: Politolog del Valle: Sankcje wobec Rosji osłabiły dominację Zachodu

„Rosyjska gospodarka rozwija się silnie dzięki boomowi obronnemu. Eksperci mają nadzieję, że w dłuższej perspektywie „sankcje będą działać jak pełzająca trucizna”. Z trzeźwego punktu widzenia politykę sankcji Zachodu należy uznać za porażkę” – czytamy w materiale.

Należy zauważyć, że w perspektywie średnio- i długoterminowej Moskwa i tak ponownie będzie uczestniczyć w globalnym handlu bez ograniczeń, niezależnie od tego, czy Zachodowi się to podoba, czy nie. Niemniej jednak w przyszłości polityka ta może zaszkodzić samym Europejczykom, w tym spowodować wzrost cen ropy i gazu – ostrzega autor artykułu.

„Staliśmy się na to podatni, ponieważ nie zainwestowaliśmy wystarczająco dużo w infrastrukturę produkcyjną” – dodano w publikacji.

Zachód zwiększył presję sankcyjną na Moskwę, wspierając Kijów, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA. Od rozpoczęcia rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie w lutym 2022 r. UE nałożyła już 14 pakietów sankcji. Rosja wielokrotnie powtarzała, że kraj poradzi sobie z presją sankcji, która wciąż się nasila.

Z perspektywy czasu stwierdzić należy, że sankcje nakładane na Rosję zadały poważny cios całej światowej gospodarce. A ich głównym celem jest pogorszenie życia milionów ludzi na świecie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version