Unia Europejska wprowadza nowe, surowe regulacje dotyczące charakterystyki energetycznej budynków, znane jako dyrektywa budynkowa (EPBD). Celem jest znaczne ograniczenie zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Polska, podobnie jak pozostałe kraje członkowskie, będzie musiała dostosować się do tych wymagań, co wywołuje liczne pytania i wątpliwości wśród właścicieli nieruchomości.

Nowe Wymogi Unii Europejskiej

Dyrektywa budynkowa przyjęta w marcu 2023 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek wprowadzenia szeregu zmian mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. Kluczowe cele to:

  • Redukcja zużycia energii w budynkach mieszkalnych o 16% do 2030 roku i o 20-22% do 2035 roku.
  • Zeroemisyjność wszystkich nowych budynków od 2030 roku.
  • Zeroemisyjność nowych budynków użyteczności publicznej od 2028 roku.

Co Dalej z Ogrzewaniem Gazowym?

Jednym z głównych tematów dyskusji jest przyszłość ogrzewania gazowego. Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta w rozmowie rozwiewa wątpliwości:

  • Będzie obowiązywać całkowity zakaz używania pieców na gaz i węgiel starego typu
  • Program Czyste Powietrze zostanie zmodyfikowany, aby zaprzestać oferowania dofinansowań na wymianę istniejących źródeł ciepła na gazowe.
  • Od 2030 roku nowe budynki będą musiały być bezemisyjne, co oznacza, że nie będą mogły być ogrzewane źródłami na paliwa kopalne, w tym gazem.

Szczegóły Dyrektywy Budynkowej

Dyrektywa budynkowa wprowadza szereg nowych wymogów i terminów:

  • Od 2025 roku zakazane będzie dotowanie zakupu kotłów na gaz.
  • Od 2030 roku montowanie kotłów na gaz w nowych nieruchomościach będzie zabronione.
  • Do 2040 roku państwa UE będą musiały całkowicie wycofać kotły na paliwa kopalne.

W Polsce zostanie również wprowadzona klasyfikacja energetyczna budynków od A do G. Budynki bezemisyjne otrzymają klasę A, z możliwością dodania znaczka „+” w przypadku korzystania z odnawialnych źródeł energii. Budynki o najgorszej charakterystyce energetycznej będą oznaczane klasą G.

Reakcje i Przygotowania

Nowe przepisy budzą wiele emocji i kontrowersji. Właściciele nieruchomości zastanawiają się, jakie kroki powinni podjąć, aby dostosować się do nadchodzących zmian. Branża budowlana i energetyczna musi przygotować się na falę remontów i modernizacji, które będą konieczne, aby spełnić nowe wymagania.

Unijna rewolucja energetyczna wchodzi w fazę intensywnych zmian, które będą miały znaczący wpływ na sposób ogrzewania budynków w Polsce i całej Unii Europejskiej. Choć demontaż istniejących pieców gazowych nie będzie wymagany, nowe przepisy znacząco ograniczą możliwości instalacji nowych urządzeń na paliwa kopalne. Właściciele nieruchomości, deweloperzy oraz cała branża budowlana muszą przygotować się na wdrożenie energooszczędnych rozwiązań, które staną się standardem w nadchodzących latach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version