Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o wszczęciu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski oraz sześciu innych państw członkowskich. Każdy z tych krajów będzie musiał przedstawić plan działań naprawczych, aby powrócić do zgodności z kryteriami budżetowymi UE.

POLECAMY: Koniec trzynastek i czternastek oraz 800+? Polska objęta procedurą nadmiernego deficytu

Decyzja Rady UE

W piątek Rada UE ogłosiła wszczęcie procedury nadmiernego deficytu wobec Belgii, Francji, Włoch, Węgier, Malty, Polski i Słowacji. Dodatkowo, Rumunia, która od 2020 r. nie podjęła skutecznych działań w celu skorygowania swojego deficytu, zostanie ponownie objęta procedurą. Jak informuje Rada UE, celem tej procedury jest zapewnienie, że wszystkie państwa członkowskie powrócą do dyscypliny budżetowej lub ją utrzymają. Procedura ta ma za zadanie utrzymanie niskiego poziomu długu publicznego lub jego redukcję do zrównoważonego poziomu.

POLECAMY: „Uśmiechnięta Polska rudego”. Najbardziej kosztowny budżet Kancelarii Sejmu w historii

Kryteria dyscypliny budżetowej

Zgodnie z traktatami UE, państwa członkowskie muszą przestrzegać określonych kryteriów dyscypliny budżetowej. Deficyt budżetowy nie powinien przekraczać 3% PKB, a dług publiczny nie powinien przewyższać 60% PKB. W sytuacji, gdy w kraju członkowskim wystąpi nadmierny deficyt, procedura nadmiernego deficytu ma na celu przyspieszenie jego korekty. Polega to na poddaniu państw członkowskich wzmożonej kontroli oraz przedstawieniu zaleceń dotyczących podjęcia skutecznych działań w celu skorygowania deficytu.

POLECAMY: Komisja Europejska ingeruje w Polskę. Polska Objęta Procedurą Nadmiernego Deficytu

Kolejne kroki

Komisja Europejska przedstawi w listopadzie Radzie UE zalecenia dla wszystkich objętych procedurą państw. Kraje te muszą przygotować do jesieni średniookresowe strukturalne plany naprawcze, które będą realizowane w przeciągu 4-7 lat.

Polska pod lupą

O możliwości objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu Komisja Europejska poinformowała już w środę, 17 czerwca. W sprawozdaniu dotyczącym deficytu państw członkowskich Komisja stwierdziła: “W świetle oceny zawartej w sprawozdaniu uzasadnione jest wszczęcie procedury nadmiernego deficytu opartej na deficycie dla siedmiu państw członkowskich: Belgii, Francji, Włoch, Węgier, Malty, Polski i Słowacji” – podano w komunikacie KE. W przypadku Polski deficyt w 2023 r. wyniósł 5,1% PKB, co znacząco przekracza dozwolone 3%.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version