W ostatnim dniu obrad 16. posiedzenia Sejmu Izba podjęła decyzję ws. odwołania członkiń Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej.

POLECAMY: Hołownia zapowiada utajnione obrady Sejmu

– To bardzo ważny dzień i dla losów tej komisji, i dla polskich dzieci i dla wszystkich tych, którzy z troską myślą o ich przyszłości – podkreślił marszałek Sejmu Szymon Hołownia na konferencji prasowej po głosowaniu. Jak dodał, w Izbie panuje ponadpartyjna zgoda co do konieczności systemowego uzdrowienia sytuacji w komisji. – Jestem zbudowany poczuciem odpowiedzialności nas wszystkich za dobro tych, którzy są skrzywdzeni, a którzy są najsłabsi – zaznaczył Hołownia.

Wniosek Marszałka Sejmu poparła zdecydowana większość posłów – za odwołaniem Barbary Chrobak głosowało 414 posłów, a za odwołaniem Hanny Elżanowskiej – 418. – Dziękuję państwu za dzisiejszą dyskusję i za ponadpartyjną gotowość do rozwiązania problemów, które trapią Państwową Komisję – powiedział Szymon Hołownia, zwracając się do posłów po głosowaniu.

Jawna część uzasadnienia została udostępniona opinii publicznej jako uzasadnienie dodatkowe do druku sejmowego nr 343 w połowie lipca br. Ponownie publikujemy ją ponizej.

Powodem zainicjowania procedury odwołania Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej było powzięcie przez Marszałka Sejmu uprawdopodobnionych informacji o ich niewłaściwych zachowaniach, a w konsekwencji utrata cech nieposzlakowanej opinii, której od członków komisji wymaga ustawa. Z uwagi na konieczność ochrony dóbr osób, których nazwiska pojawiają się w dokumencie, część uzasadnienia wniosku oraz część postępowania w komisji i w Sejmie miała charakter niejawny.

Informacje o okolicznościach świadczących o utracie przez Barbarę Chrobak i Hannę Elżanowską cech nieposzlakowanej opinii przewodnicząca Państwowej Komisji Karolina Bućko przekazywała Marszałkowi Sejmu począwszy od lutego 2024 r. Zastrzeżenia te potwierdzone zostały podczas osobistego spotkania marszałka z przewodniczącą oraz członkiem komisji prof. Błażejem Kmieciakiem i zastępczynią przewodniczącej Justyną Kotowską w marcu 2024 r. W trakcie rozpatrywana wniosku Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wystąpiła o kolejne materiały dotyczące sprawy, które zostały przekazane przez Marszałka Sejmu jako dodatkowe uzasadnienie wniosku.

Wśród przesłanek świadczących o utracie cechy nieposzlakowanej opinii przez członkinie komisji Marszałek Sejmu w części jawnej dodatkowego uzasadnienia wskazał m.in. możliwy konflikt interesu wobec równoległego zasiadania w komisji oraz pełnienia funkcji biegłego w postępowaniach prowadzonych przez prokuraturę, opłacanie przez obie członkinie komisji przejazdów taksówkami w celach prywatnych ze środków przeznaczonych na pokrywanie kosztów przejazdów służbowych, regularne nieobecności Hanny Elżanowskiej w miejscu pracy i niewykonywanie obowiązków służbowych. Dodatkowe fakty świadczące o zaistnieniu ustawowej przesłanki odwołania członkiń zostały ujęte w części niejawnej uzasadnienia dodatkowego wniosku.

Wskutek piątkowej decyzji Izby, skutkującej koniecznością obsadzenia miejsc w Państwowej Komisji, Marszałek Sejmu wyznaczył termin na składanie wniosków w sprawie powołania dwóch członków Komisji do dnia 16 sierpnia br. Szczegóły podano w osobnym komunikacie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version