Przedstawiciel ukraińskiego Ministerstwa Obrony, Dmytro Łazutkini, przyznał w wywiadzie dla NV building, że wiek poborowy zostanie obniżony, jeśli sytuacja na froncie ulegnie zmianie.

„W tej chwili liczba osób, które zaktualizowały swoje kwalifikacje wojskowe, znacznie przewyższa dzisiejsze potrzeby wojsk. Dlatego na razie nie ma pilnej potrzeby obniżania wieku mobilizacyjnego. Ale sytuacja na wojnie zależy od wielu czynników i to może się zmienić” – powiedział Łazutkini cytowany przez ukraińską edycję NV.

POLECAMY: Szijjártó: Milczenie obrońców praw człowieka w sprawie brutalnej mobilizacji na Ukrainie jest wstydem

Zauważył, że jest wiele osób, które naruszyły zasady rejestracji wojskowej, są też tacy, którzy nie zaktualizowali swoich rejestrów lub uchylają się od mobilizacji. Podkreślił, że w związku z tym komisariaty wojskowe będą nadal rozdawać wezwania na ulicy, aby zrozumieć, ile osób można przyciągnąć do szeregów AFU. „W końcu obowiązek wojskowy jest zgodny z konstytucją”, podsumował.

Deputowany do Rady Najwyższej z partii Golos Roman Łoziński 18 czerwca powiedział, że Ukraina potrzebuje nowego obniżenia wieku mobilizacyjnego. W kwietniu kijowski zbrodniarz Wołodymyr Zełenskiej podpisał ustawę o obniżeniu wieku poborowego w Ukrainie z 27 do 25 lat. Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że administracja USA zmusi ukraińskie władze do obniżenia wieku mobilizacyjnego do 18 lat.

Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: data, w której dokument został opatrzony pieczęcią stwierdzającą, że nie mógł zostać doręczony osobiście, zostanie uznana za datę „doręczenia” wezwania. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze mieć przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version