Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to środek karny często stosowany przez polskie sądy wobec kierowców, którzy dopuścili się przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Mowa tu o sytuacjach takich jak niezatrzymanie się do kontroli drogowej, spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, czy prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Jednakże, niedawne orzeczenie Izby Karnej Sądu Najwyższego rzuca światło na poważne nieprawidłowości w stosowaniu tego środka karnego.

Kontrowersje wokół bezwzględnego zakazu

Kilka dni temu Sąd Najwyższy uznał za zasadną kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego w sprawie Dariusza R., który 12 lutego 2024 r. prowadził samochód bez uprawnień, a dodatkowo naruszył znak B-1 (zakaz ruchu). Sąd Rejonowy w Chorzowie, który rozpatrywał tę sprawę, wymierzył Dariuszowi R. karę zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie precyzując jednak okresu obowiązywania tego zakazu.

Brak czasowych ram

Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu wykroczeń, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku wykroczeń może być orzekany jedynie na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Pominięcie tego kluczowego elementu, jakim jest określenie czasu trwania zakazu, jest poważnym zaniedbaniem. W praktyce sugeruje to bezterminowy zakaz, który w przypadku wykroczeń jest nielegalny. Orzeczenie Sądu Najwyższego z 25 lipca 2024 r. (sygn. akt IV KK 271/24) uchyliło część wyroku dotyczącego zakazu prowadzenia pojazdów właśnie z tego powodu.

Skutki prawne

Niedoprecyzowanie okresu obowiązywania zakazu to niestety częsta praktyka w polskim systemie prawnym. Takie działania są niezgodne z prawem i prowadzą do uchylania orzeczeń przez wyższe instancje sądowe. Kasacja wyroku Sądu Rejonowego w Chorzowie jest tego najlepszym przykładem. Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że brak określenia czasu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku wykroczeń jest niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów w Kodeksie Karnym

Warto jednak zaznaczyć, że dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych istnieje w polskim prawie, lecz dotyczy on wyłącznie przestępstw. Zgodnie z Kodeksem karnym, taki zakaz może być orzekany w przypadku poważnych przestępstw drogowych, takich jak jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Dożywotni zakaz może dotyczyć kierowców, którzy ponownie zostali przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu lub spowodowali wypadek, w wyniku którego doszło do poważnych obrażeń lub śmierci.

Podsumowanie

Orzeczenie Izby Karnej Sądu Najwyższego podkreśla konieczność przestrzegania przepisów dotyczących okresu obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku wykroczeń. Sądy muszą dokładnie określać czas trwania tego środka karnego, aby unikać niezgodnych z prawem wyroków. Tylko w ten sposób możliwe jest zachowanie spójności i przejrzystości w polskim systemie prawnym oraz ochrona praw obywateli.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version