Hurtowe ceny energii w Polsce należą do najwyższych w Europie, co poważnie zagraża konkurencyjności polskiego przemysłu. W efekcie przedsiębiorstwa borykają się z rosnącymi kosztami, które odbijają się na całej gospodarce. Przedstawiciele przemysłu alarmują i zwrócili się do premiera z ostrzeżeniem o możliwej katastrofie.

Polska na czele niechlubnego rankingu

Według danych Polityki Insight, po siedmiu miesiącach bieżącego roku średnia cena hurtowa energii elektrycznej w Polsce wyniosła 90 euro za MWh. Wyższe ceny odnotowano jedynie w Irlandii (98,68 euro za MWh) i we Włoszech (95-98 euro za MWh). Dla porównania, w Norwegii i Szwecji w lipcu hurtowe ceny energii wynosiły średnio od 32 do 39 euro za MWh.

Miks energetyczny jako kluczowy czynnik

Różnice w cenach energii między krajami europejskimi wynikają przede wszystkim z ich miksu energetycznego. We Włoszech wysokie ceny są konsekwencją 45-procentowego udziału paliwa gazowego w systemie energetycznym. Natomiast w krajach skandynawskich, gdzie dominują elektrownie wodne, ceny są znacznie niższe.

Podobnie jest w Hiszpanii, gdzie aż 70% miksu energetycznego stanowią atom i odnawialne źródła energii. We Francji, gdzie ceny w lipcu wyniosły średnio 47 euro za MWh, niska cena wynika z powrotu do działania wielu reaktorów jądrowych, co czyni Francję jednym z czołowych eksporterów energii w Europie.

Polska – uzależnienie od węgla

Polska ma jedną z najwyższych stawek hurtowych za energię elektryczną w UE, co wynika głównie z uzależnienia od węgla. W lipcu ceny prądu w hurcie wyniosły w Polsce 109 euro za MWh, co było o 6% niższe niż rok wcześniej, ale wciąż ponad dwukrotnie wyższe niż we Francji.

Warto podkreślić, że obecne ceny są i tak niższe niż w kryzysowym 2022 roku, gdy za 1 MWh trzeba było płacić średnio 166 euro. W 2021 roku średnia cena wynosiła 87 euro za MWh.

Wysoka emisyjność polskiego sektora energetycznego

Uzależnienie Polski od węgla skutkuje wysoką emisyjnością sektora energetycznego. W czerwcu 2023 roku, aby wyprodukować 1 MWh prądu, w Polsce trzeba było wyemitować 810 kg dwutlenku węgla. Dla porównania, w Niemczech emisja wyniosła średnio 310 kg, a we Francji zaledwie 20 kg.

Skutki dla polskiego przemysłu

Wysokie ceny energii uderzają w polski przemysł, który przestaje być konkurencyjny na tle innych krajów europejskich. Przedstawiciele przemysłu ostrzegają, że dalsze utrzymywanie się wysokich cen energii może doprowadzić do poważnych problemów gospodarczych, w tym zamykania zakładów i utraty miejsc pracy.

Apel do rządu

Przemysłowcy zwrócili się do premiera z apelem o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu obniżenie cen energii i uniezależnienie kraju od węgla. Wskazują na konieczność inwestycji w odnawialne źródła energii i rozwój energetyki jądrowej, co mogłoby przyczynić się do stabilizacji cen energii i zmniejszenia emisyjności.

Polska ma jedne z najwyższych cen energii w Europie, co stanowi poważne zagrożenie dla konkurencyjności przemysłu i całej gospodarki. Kluczowe jest podjęcie działań zmierzających do obniżenia kosztów energii i uniezależnienia się od węgla, aby zapobiec nadciągającej katastrofie gospodarczej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version