Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że Sławomir Rogowski został mianowany nowym wiceministrem. Rogowski, który pełnił funkcję tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa PRL w latach 1985-1989, zastąpił Joannę Scheruing-Wielgus, która objęła stanowisko europosła. Resort „zapomniał” jednak dodać w portfolio nowego wiceministra tych ważnych informacji z jego przeszłości.

Kariera i osiągnięcia Sławomira Rogowskiego

Według informacji zamieszczonych na stronie resortu, Sławomir Rogowski jest doktorem nauk społecznych i absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej. Jego specjalizacje obejmują finansowanie mediów publicznych, zarządzanie jakością w mediach i kulturze oraz film jako instrument komunikacji społecznej.

Wczesna Kariera

W latach 1990-1995 Rogowski pełnił funkcję dyrektora Zespołu Organizacyjno-Prawnego Komitetu Kinematografii. Był również pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu filmowego „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jego działalność w branży filmowej obejmowała również stanowisko dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej w latach 1999-2002.

Członkostwo i udział w organizacjach

Rogowski jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, ZAiKS, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także w latach 2010-2016 zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Kontrowersje związane z przeszłością Rogowskiego

Jednakże, na stronie ministerstwa nie wspomniano o przeszłości Rogowskiego jako tajnego współpracownika SB o kryptonimie „Libero”. Informacje te zostały ujawnione przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN) w 2010 roku. Z dokumentów IPN wynika, że Rogowski został zarejestrowany 14 kwietnia 1983 r. przez Wydział III Departamentu II MSW w kategorii „zabezpieczenie”. 9 listopada 1985 r. przerejestrowano go na tajnego współpracownika o pseudonimie „Libero”. Sprawa ta została zakończona 14 grudnia 1989 r.

Oświadczenie IPN

W komunikacie IPN z 2010 roku podano: „Z prowadzenia sprawy zrezygnowano 14 grudnia 1989 r.”. Rogowski w odpowiedzi na te doniesienia stwierdził, że nie był świadomym współpracownikiem służb PRL. Oświadczył, że trzykrotnie składał oświadczenia w tej sprawie, w których zaprzeczał jakiejkolwiek świadomej współpracy.

Reakcje publiczne

Powołanie Rogowskiego na stanowisko wiceministra spotkało się z różnorodnymi reakcjami. Niektórzy podkreślają jego bogate doświadczenie i zasługi dla polskiej kultury i kinematografii, inni zaś wyrażają zaniepokojenie jego przeszłością związaną ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

Podsumowanie

Mianowanie Sławomira Rogowskiego na wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wywołało szeroką dyskusję na temat roli przeszłości politycznej w ocenie kwalifikacji współczesnych urzędników państwowych. Jego bogate doświadczenie zawodowe i zasługi dla polskiej kultury są niezaprzeczalne, jednak kwestia jego współpracy z SB pozostaje kontrowersyjna.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Pzywrócenie emerytur UBekom, SBekom, mianowania na funkcje kierownicze, czyli POwrót żydo- komuny jak za dawnych czasów. Ryży oszust dba o kolegów.

Napisz Komentarz

Exit mobile version