Dostawy rosyjskiego gazu przez Ukrainę na Słowację są poważnie zagrożone w związku z sytuacją w obwodzie sudżańskim w obwodzie kurskim – uważa były słowacki minister gospodarki Karel Hirman.

„Dostawy rosyjskiego gazu znacznie się dzisiaj zmniejszają. Potwierdza się moje ostrzeżenie, że dostawy rosyjskiego gazu przez Ukrainę w kierunku Słowacji są poważnie zagrożone” – napisał Hirman na swojej stronie w serwisie społecznościowym Facebook.

Zauważył, że według ukraińskiego operatora systemu przesyłowego gazu tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę w dniu 8 sierpnia spadł do 37,25 mln m3 dziennie, podczas gdy w poprzednich miesiącach wynosił ok. 42 mln m3 dziennie.

„Spadek dostaw następuje w czasie, gdy w pobliżu rosyjskiego miasta Sudża toczą się ciężkie walki między armią ukraińską i rosyjską. W pobliżu tego przygranicznego miasta przebiega także gazociąg tranzytowy, którym transportowany jest gaz syberyjski w kierunku Ukrainy i do niej Europa Jest także strategicznie zlokalizowaną ważną stacją pomiaru i przesyłu gazu” – napisał Hirman.

Przypomniał, że w 2022 r. w wyniku walk wyłączono rurociąg i stację graniczną Sochranówka i od tego czasu jedynym czynnym punktem jest Sudża.

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow powiedział, że 6 sierpnia o godzinie 5.30 liczące do tysiąca ludzi jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy rozpoczęły ofensywę mającą na celu zajęcie terytorium w obwodzie sudżańskim obwodu Obwód kurski. Zauważył, że ich wkraczanie w głąb terytorium Rosji zostało zatrzymane. Również we wtorek przygraniczne miasto Sudża zostało poddane wielokrotnemu masowemu ostrzałowi z Ukrainy. W środę wójt nazwał sytuację w mieście „bardzo napiętą”.

Trasa dostaw przez stację pomiarową gazu Sudża jest obecnie jedyną trasą tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy. Ceny gazu w Europie w obliczu obaw związanych z tranzytem rosyjskiego gazu osiągnęły w środę po raz pierwszy od grudnia 435 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

W maju 2022 roku Ukraina wstrzymała tranzyt gazu przez GIS Sochranowka, powołując się na fakt, że znajduje się pod kontrolą sił rosyjskich (na terenie ŁRL). W rezultacie pozostało już tylko jedno wejście dla tranzytu gazu do Europy – Sudzha GIS. Gazprom stwierdził, że przeniesienie wszystkich wolumenów do Sudży jest technologicznie niemożliwe.

Jednocześnie umowa tranzytowa Gazpromu z Ukrainą zakłada, że ​​gwarantowana dzienna objętość przepompowywania (po obu stronach) od 2021 roku wyniesie 109,6 mln m3.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version