Posłowie Koalicji Obywatelskiej (KO) złożyli do Sejmu projekt uchwały, mający na celu ustanowienie Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Data ta miałaby być obchodzona 22 września, na pamiątkę rozpoczęcia eksterminacji pacjentów Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie, która miała miejsce w 1939 roku.

Historyczne tło zagłady

22 września 1939 roku niemieccy okupanci rozpoczęli masową eksterminację pacjentów Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie na Pomorzu. Tego dnia zamordowano 88 pacjentów, a w ciągu kolejnych lat, aż do stycznia 1941 roku, liczba ofiar wzrosła do prawie 1,7 tysiąca. „Zagłada osób chorych psychicznych podczas II wojny światowej w okupowanej Polsce zapoczątkowała ludobójcze zbrodnie III Rzeszy” – napisali posłowie KO w uzasadnieniu swojego projektu.

Inicjatywa posłów KO

Gdański poseł KO, Piotr Adamowicz, będący jednym z wnioskodawców projektu, podkreślił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że podobna inicjatywa była już wcześniej podejmowana przez jego klub podczas pierwszej kadencji rządów PiS. Posłowie KO argumentują, że pamięć o ofiarach zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi jest ważna zarówno dla zachowania historycznej prawdy, jak i dla oddania hołdu niewinnym ofiarom niemieckiej okupacji.

Inne inicjatywy

Posłowie Lewicy także złożyli projekt ustawy, który dotyczy ustanowienia Dnia Prezydenta Gabriela Narutowicza, proponując, aby był obchodzony 16 grudnia, w rocznicę zamordowania polityka. Ponadto, posłowie Suwerennej Polski złożyli projekt ustanowienia Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Mimo różnych propozycji, aktywność posłów w tej kwestii jest obecnie mniejsza niż w czasie rządów PiS.

Szanse na ustanowienie nowych dni pamięci

„Rzeczpospolita” informuje, że nieoficjalnie największe szanse na ustanowienie mają obecnie dni poświęcone prezydentowi Narutowiczowi oraz ofiarom zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi. Te inicjatywy są obecnie najbardziej zaawansowane i mają wsparcie różnych ugrupowań politycznych.

Znaczenie Dnia Pamięci

Ustanowienie Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi ma na celu nie tylko upamiętnienie tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, ale również podkreślenie znaczenia ochrony praw osób z zaburzeniami psychicznymi. Wprowadzenie takiego dnia może przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat historii i problemów osób zmagających się z problemami psychicznymi, a także do promowania działań na rzecz ich wsparcia i ochrony.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version