W dniu 8 sierpnia 2024 roku, Narodowy Bank Ukrainy (NBU) wprowadzi do obiegu zmodyfikowane banknoty waluty narodowej, które zostały uzupełnione o hasło „Sława Ukrajini, herojam sława”. Informację tę przekazała służba prasowa NBU, zaznaczając, że nowe banknoty będą stopniowo wprowadzane do obiegu w różnych nominałach.

POLECAMY: „Free Azov”. ski transparent na podczas meczu rozgrywanego na Arenie Lublin

Nowe nominały banknotów

Narodowy Bank Ukrainy ogłosił szczegółowy harmonogram wprowadzania nowych banknotów do obiegu:

  • Od 8 sierpnia 2024 roku: nominały 500 i 1000 hrywien
  • Od 23 sierpnia 2024 roku: nominał 50 hrywien
  • W kolejnych latach: nominały 20, 100 i 200 hrywien

Zmodyfikowane banknoty będą funkcjonować jako prawny środek płatniczy równolegle z banknotami o odpowiednich nominałach z poprzednich lat emisji.

POLECAMY: Zełenski podczas wizyty w Polsce eksponował znaki OUN-UPA oraz z tłumem witał się skimi okrzykami

Kontrowersyjne hasło

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) mają długą i kontrowersyjną historię. Było to organizacyjne pozdrowienie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), która odpowiada za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku to pozdrowienie wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki.

Hasło zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie w 2014 roku, a w październiku 2018 roku stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Kontekst historyczny i społeczny

Podczas protestów na Majdanie, hasło „Sława Ukrajini, herojam sława” zyskało na popularności jako wyraz patriotyzmu i solidarności narodowej. Jednak jego korzenie sięgają do czasów II wojny światowej i działalności OUN. W tamtym okresie organizacja ta, pod przewodnictwem Stepana Bandery, przeprowadzała brutalne czystki etniczne, w tym masowe mordy na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Współczesne kontrowersje

Pozdrowienie to wywołuje różne reakcje, zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami. Dla wielu Ukraińców jest to symbol walki o niepodległość i odważnej obrony kraju, zwłaszcza w kontekście konfliktu z Rosją. Dla innych, zwłaszcza w Polsce, hasło to jest przypomnieniem o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.

Wpływ na współczesne wydarzenia

Jak informowaliśmy wcześniej, hasło „Sława Ukrajini, herojam sława” było skandowane przez ukraińskich kibiców na meczu Dynama Kijów z Rangers F.C. rozgrywanym w Lublinie. Kijowski zespół podejmował wcześniej serbski Partizan Belgrad, a mecz zakończył się wynikiem 6:2 dla Dynama. Podczas obu spotkań na stadionie rozbrzmiewało to kontrowersyjne pozdrowienie.

Podsumowanie

Narodowy Bank Ukrainy wprowadzając zmodyfikowane banknoty z hasłem „Sława Ukrajini, herojam sława” wprowadza do obiegu nie tylko nową formę waluty, ale również symbol, który wywołuje silne emocje i dyskusje. Pokazuje to ponownie, ze gloryfikatorzy banderyzmu drwią z narodu polskiego jednocześnie zadając od niego tolerowania Ukraińców i wspierania w akacjach terrorystycznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version