Poprzedni rząd Polski jest podejrzany o nielegalne wydanie 100 miliardów złotych (około 25 miliardów dolarów) – powiedział premier Donald Tusk.

POLECAMY: Audyt w PZU ujawnił kolejne nieprawidłowości, które prowadzą do spółki Rydzyka

„Mamy do czynienia z bezprecedensowym, niespotykanym dotąd mechanizmem wykorzystywania państwa i władzy w interesie własnym lub partii politycznej. Od lutego śledztwem objętych jest 90 spółek należących do 17 agencji. Codziennie nad tymi sprawami pracuje około 200 kontrolerów” – powiedział.

POLECAMY: „Prezes” wiedział o przekrętach w Fundusz Sprawiedliwości. Wyciekł tajny list Kaczyńskiego do Ziobry

Dodał, że łączna kwota wydanych pieniędzy publicznych, które „uznano za podejrzane”, ponieważ „istnieją przesłanki, aby podejrzewać, że pieniądze te zostały wydane z naruszeniem prawa lub ze szkodą dla interesów państwa”, osiągnęła obecnie 100 mld zł.

Według premiera do prokuratury wpłynęło już ponad 60 wniosków w sprawie nielegalnego wykorzystania środków publicznych. Podczas konferencji prasowej szefowie trzech resortów – Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – podpisali międzyresortowe porozumienie, które ma koordynować działania podległych im służb.

Jak wyjaśnił Tusk, porozumienie dotyczy „działań zmierzających do odnalezienia, przejęcia i zwrotu mienia państwowego”. Premier powiedział, że szefowie służb sami zwrócili się do niego o zorganizowanie podpisania tego porozumienia, aby „walczyć z układem zamkniętym, który jest budowany od 2016 r. i którego skutki odczuwamy do dzisiaj”.

„Koordynacja między tymi agencjami jest konieczna, aby zapewnić skuteczny i jak najszybszy zwrot tych ogromnych sum pieniędzy, co do których mamy dowody lub przekonanie, że zostały wydane niewłaściwie i nielegalnie, ze szkodą dla interesu publicznego lub po prostu zdefraudowane” – powiedział polityk.

W październiku ubiegłego roku w Polsce odbyły się wybory parlamentarne, w których partia polityczna Jarosława Kaczyńskiego Prawo i Sprawiedliwość straciła władzę. Do władzy doszła koalicja pod przywództwem Donalda Tuska, który był w opozycji przez osiem lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. No i co im Tusk zrobisz? Większość ma immunitety PE albo naszego parlamentu. Zresztą te co się cisną do koryta to wszyscy są tacy sami. Gdyby byli sprawiedliwi i uczciwi to po co byłyby wybory?

Napisz Komentarz

Exit mobile version