W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Fundację Wolności Gospodarczej, zauważono istotne zmiany w postawach Polaków wobec wprowadzenia europejskiej waluty – euro. Badanie, które przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1017 dorosłych mieszkańców Polski w kwietniu 2024 roku, ujawnia znaczący spadek poparcia dla przyjęcia euro oraz wzrost sprzeciwu. Wyniki te mają istotne znaczenie dla przyszłych decyzji politycznych i gospodarczych dotyczących przyszłości Polski w strefie euro.

POLECAMY: Minister finansów po wyborach się wygadał. Nadchodzi wielkie zaciskanie pasa

Zmniejszenie poparcia i wzrost sprzeciwu

Z danych zawartych w badaniu wynika, że poparcie dla wprowadzenia euro „za kilka lat” w Polsce zmniejszyło się z 34,9% w 2023 roku do 30,7% w 2024 roku. Jednocześnie wzrósł odsetek osób przeciwnych przyjęciu wspólnej waluty, który zwiększył się z 50,8% do 56,5%. Respondenci odpowiadający na pytanie o swoje stanowisko wobec wprowadzenia euro w przyszłości pokazali wyraźny trend wzrostu negatywnych nastawień.

Zmiany w poparciu według płci

Jednym z najbardziej zauważalnych trendów w badaniu jest spadek poparcia dla euro wśród kobiet. Obecnie wprowadzenie euro za kilka lat popiera 28,5% kobiet, podczas gdy w 2023 roku było to 33,9%. Wśród mężczyzn poparcie spadło z 36% do 34,1%. Autorzy badania, Marek Góra i Robert Sobiech, zwracają uwagę, że „kobiety krystalizują swoje poglądy na temat euro”, co oznacza, że zdecydowanie mniej kobiet jest obecnie niezdecydowanych w tej kwestii.

Poparcie wśród wyborców poszczególnych partii

Interesujące są także różnice w postawach w zależności od preferencji politycznych. Najwyższe poparcie dla wprowadzenia euro wśród wyborców deklarują ci, którzy popierają Koalicję Obywatelską (57%). Jednakże, nawet w tej grupie nastąpił spadek o 10,6 punktu procentowego w porównaniu do 2023 roku. Wśród wyborców Lewicy i Trzeciej Drogi poparcie wynosi odpowiednio 60,7% i 55,8%. Natomiast wśród zwolenników PiS i Konfederacji poparcie jest znacznie niższe – odpowiednio 24,4% i 22,8%, przy czym blisko 80% wyborców PiS jest przeciwnych przyjęciu euro.

Przygotowania do przyjęcia euro

Pomimo ogólnego spadku poparcia dla wprowadzenia euro, blisko 40% ankietowanych wyraziło chęć rozpoczęcia przygotowań do przyjęcia wspólnej waluty. Największe poparcie dla rozpoczęcia takich przygotowań wykazali wyborcy Koalicji Obywatelskiej (71,8%), podczas gdy wyborcy PiS i Konfederacji wykazali znacznie mniejsze zainteresowanie (odpowiednio 24,4% i 22,8%).

Wnioski

Zbadane postawy wobec euro wskazują na wyraźny wzrost sprzeciwu oraz na zmniejszenie poparcia, co jest szczególnie widoczne wśród kobiet. Polityczne preferencje również mają istotny wpływ na opinię w tej sprawie, co podkreślają autorzy badania. Marek Góra i Robert Sobiech zwracają uwagę, że „nastawienie do euro w bardzo dużej części wynika z ogólnych sympatii politycznych, a w znacznie mniejszym determinowane jest wiekiem, wykształceniem czy miejscem zamieszkania”.

Badanie przeprowadzone przez SW Research w kwietniu 2024 roku dostarcza cennych informacji o zmianach w postawach społecznych w porównaniu do poprzednich lat i może stanowić ważny element w dyskusji o przyszłości Polski w kontekście strefy euro.

Dalsze analizy i badania będą kluczowe dla zrozumienia, jakie czynniki wpływają na zmiany w postawach Polaków i jak mogą one kształtować przyszłe decyzje polityczne i gospodarcze.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version