Minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, uczestniczył w uroczystości podpisania umowy na produkcję 48 wyrzutni rakiet M903, które będą częścią systemu Patriot. Umowa, zawarta między Hutą Stalowa Wola a Raytheon Polska, to ważny krok w modernizacji polskiego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w ramach drugiej fazy programu Wisła, który wcześniej został przez decyzje polityków zniszczony z powodu bezpodstawnego przekazywania sprzętu bojowego Ukrainie. Wartość kontraktu wynosi 1 mld 230 mln dolarów.

POLECAMY: Polska wyprodukuje wyrzutnie Patriot – poinformowała resort obrony

Szczegóły umowy

Podpisana umowa obejmuje produkcję wyrzutni M903, które zostaną zintegrowane z systemem Patriot. Nowy sprzęt stanowi istotny element polskiego systemu obrony powietrznej, który ma chronić kraj przed zagrożeniami rakietowymi i powietrznymi. Wicepremier podkreślił, że „to jest wielka inwestycja w polskie bezpieczeństwo”.

Historia i znaczenie programu Wisła

Program Wisła ma kluczowe znaczenie dla polskiego systemu obrony przeciwrakietowej. W pierwszej fazie programu Polska pozyskała dwie baterie systemu Patriot, wyposażone w pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. Dostawy obejmowały 16 wyrzutni dostarczonych przez Hutę Stalowa Wola S.A. na zlecenie Raytheon, realizując zamówienie międzyrządowe z 2018 roku zawarte w trybie Foreign Military Sales pomiędzy polskim Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych.

Technologia i możliwości systemu Patriot

System Patriot, wyposażony w radar AN/MPQ-65 ze skanowaniem fazowym, ma zdolność śledzenia od 90 do 125 celów. Jest to kluczowy element w zwalczaniu taktycznych rakiet balistycznych, rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego. Radar wykrywa cele na wysokości 1000-2000 metrów do 170 km, a te latające przy 50-100-metrowym pułapie do 35-50 km.

Wypowiedzi zzefa MON

Minister Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że Polska zyskała ogromne zaufanie Stanów Zjednoczonych, co przejawia się w transferze nowoczesnych technologii. „Dzisiaj, po kilkudziesięciu latach od tego, kiedy runęła żelazna kurtyna, Polska jest tym państwem w Europie, które ma największe zaufanie Stanów Zjednoczonych” – powiedział minister.

Podkreślił również, że nie ma dziś sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo. „Transformacja polskiej armii, inwestycja w przemysł zbrojeniowy, w polską gospodarkę – to muszą być naczynia połączone, bo jedno wynika z drugiego” – dodał Kosiniak-Kamysz.

Realizacja drugiej fazy programu Wisła

Dostawy pierwszych dwóch baterii w ramach drugiej fazy programu Wisła planowane są na przełom 2026 i 2027 roku, a zakończenie dostaw przewidziane jest na rok 2029. Nowe wyrzutnie M903 będą istotnym uzupełnieniem systemu Patriot, zapewniając lepszą ochronę przed zagrożeniami balistycznymi i powietrznymi.

Podsumowanie

Podpisanie umowy na produkcję wyrzutni rakiet M903 to kluczowy krok w modernizacji polskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Inwestycja w nowoczesne technologie obronne jest nie tylko gwarancją bezpieczeństwa, ale także świadectwem silnych relacji z sojusznikami, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi. Program Wisła, dzięki swojej zaawansowanej technologii i strategicznemu znaczeniu, stanowi fundament polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zapewniając ochronę przed nowoczesnymi zagrożeniami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

2 komentarze

  1. kondrad hagen on

    Jedno ” pytanko” : Jakie są możliwości przejęcia tego systemu przez np Ukrainę operującą podobnym sprzętem? Jeśli ” duże” to kogo My w istocie ” zbroimy”?

  2. Po co nam te wydatki? Chyba, żeby od zakupów wziąć ogromną prowizję i ustawić się do końca życia. To tylko nasz.nierzad tak robi. Niezależnie od przynależności partyjnej

Napisz Komentarz

Exit mobile version