W pierwszej połowie 2024 roku w Polsce złożono 7,7 tys. wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. To aż o 79 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Największą grupę wnioskodawców stanowili obywatele Ukrainy i Białorusi.
POLECAMY: W Polsce odnotowano lawinowy wzrost wniosków o ochronę międzynarodową od Ukraińców w wieku poborowym
Statystyki dotyczące wniosków o ochronę międzynarodową
Z danych opublikowanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że liczba złożonych wniosków o ochronę międzynarodową w pierwszej połowie 2024 roku wyniosła 7,7 tys., co oznacza wzrost o 79 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. Ochrony międzynarodowej najczęściej poszukiwali obywatele Ukrainy (2,7 tys.), Białorusi (2 tys.), Rosji (0,6 tys.), Somalii (0,4 tys.) oraz Syrii (0,3 tys.).
POLECAMY: Piją, biją dzieci, nie chcą mówić po polsku. Powstał raport o Ukraińcach na Dolnym Śląsku
Demografia wnioskodawców
Większość wniosków (5,1 tys.) złożyli mężczyźni, podczas gdy kobiety stanowiły 2,6 tys. wnioskodawców. Dominującą grupą wiekową byli młodzi dorośli w przedziale 18-34 lata. Dzieci do 13 roku życia stanowiły 17 proc. wszystkich wnioskodawców, co przekłada się na około 1 tys. osób, natomiast młodzież w wieku 14-17 lat to prawie 0,3 tys. osób.
Kryteria przyznawania ochrony międzynarodowej
Zgodnie z przepisami, cudzoziemcom przysługuje ochrona międzynarodowa (w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), jeśli w ich kraju pochodzenia grozi im prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Nie mogą jednak stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa przyjmującego.
Decyzje Urzędu do Spraw Cudzoziemców
W pierwszej połowie 2024 roku Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 4,7 tys. osób, z czego 3 tys. spełniało warunki przyznania ochrony międzynarodowej. Najwięcej pozytywnych decyzji otrzymali obywatele Białorusi (1,4 tys.), Ukrainy (1,3 tys.) oraz Rosji (0,1 tys.). Negatywne decyzje dotknęły 760 osób, głównie obywateli Rosji (320), Białorusi (50) i Indii (45).
Pomoc dla cudzoziemców
Podczas procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z bezpodstawnie przyznawanej im pomocy socjalnej oferowanej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, która obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną oraz zajęcia edukacyjne, w tym naukę języka polskiego. Na dzień 30 czerwca 2024 roku, z pomocy socjalnej korzystało 5,9 tys. cudzoziemców, z czego 940 osób przebywało w ośrodkach dla cudzoziemców.
Polska jako kraj wieloetniczny
Wielokrotnie podkreślano, że Polska staje się krajem wieloetnicznym. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, 61 proc. migrantów, którzy osiedlili się w Polsce przed eskalacją konfliktu i 39 proc. „uchodźców” z Ukrainy zamierza pozostać w Polsce na stałe lub na dłużej niż rok.
Raporty i analizy
W listopadzie 2022 roku Polska Agencja Prasowa opublikowała raport „Europolis. Migranci w Polsce”, przygotowany przez Politykę Insight dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera, w którym wskazano, że 2018 rok był pierwszym rokiem z dodatnim saldem migracyjnym w Polsce.
Z kolei w czerwcu 2022 roku think tank „Wise Europa” opublikował dokument pt. „Gościnna Polska 2022+”, który wskazywał na przemianę Polski z państwa emigracyjnego w imigracyjne. Projekt ten objęty był patronatem honorowym Ambasady Ukrainy w Polsce i współfinansowany przez Fundację im. Stefana Batorego.
Zmiany przed eskalacją konfliktu na Ukrainie
Jeszcze przed eskalacją konfliktu w 2021 roku, Polska zanotowała rekordową liczbę zezwoleń na pracę dla obcokrajowców oraz oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Wydano wtedy prawie 3 miliony takich dokumentów, co stanowiło wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.