Przed nami burzowa doba. „Burze będą występować w zasadzie przez cały czas aż do poniedziałku, a część z nich może mieć gwałtowny przebieg” – czytamy na profilu Polscy Łowcy Burz na Facebooku. Ostrzeżenia wydało zarówno IMGW, jak i RCB.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert w tej sprawie wysłano w sobotę do odbiorców przebywających w dziewięciu województwach. Ostrzeżenia, którymi „prawie cała Polska będzie objęta” wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Prognozy Polskich Łowców Burz

Jak donoszą Łowcy Burz, „burzom będą towarzyszyć przede wszystkim silne opady deszczu prowadzące nawet do podtopień i zalań”. „Miejscami pojawi się silny wiatr powodujący szkody, a także grad – przeważnie drobny, ale miejscami może osiągnąć ok. 3 cm średnicy” – czytamy na Facebooku.

W kolejnym poście dodano, że silniejszych opadów deszczu należy spodziewać się na południu Polski. „Na południu Polski znajduje się strefa komórek konwekcyjnych, w tym burz, które koncentrują się aktualnie w okolicach Zakopanego. Burze te niosą silniejsze opady deszczu. W połączeniu z opadami współtowarzyszącymi z okolicznych komórek mogą przynosić z czasem nadmierne sumy opadowe” – wyjaśniono.

Alarm RCB

„Uwaga! Dziś (17.08) burze z ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – czytamy na stronie internetowej RCB.

Alert obowiązuje w województwach:

  • łódzkim,
  • świętokrzyskim,
  • podkarpackim,
  • małopolskim,
  • śląskim,
  • opolskim,
  • dolnośląskim (powiaty: dzierżoniowski, Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, oleśnicki, oławski, strzeliński, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki),
  • mazowieckim (powiaty: lipski, przysuski, Radom, radomski, szydłowiecki, zwoleński)
  • wielkopolskim (powiaty: kępiński, ostrzeszowski).

Ostrzeżenia IMGW

„Najgroźniejsza sytuacja może panować na południu, tam suma opadów może wynieść od 50 do lokalnie nawet 70 mm” – powiedziała synoptyk IMGW Dorota Pacocha. W trakcie burz spodziewane są porywy wiatru do 70 km/h, na południu kraju do 85 km/h.

„W nocy nadal burzowo, będzie to kontynuacja zjawisk, które wystąpiły w ciągu dnia” – poinformowała Pacocha. Najbardziej gwałtowne zjawiska występować będą w południowej części kraju, tam suma opadów w czasie burz wyniesie do 35 mm. „Na pozostałym obszarze kraju burze też mogą występować, ale suma opadów będzie niższa i nie powinna przekraczać 10-22 mm” – powiedziała.

Jak poinformowało IMGW, w niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane, nadal mogą występować burze z gradem i przelotny deszcz. „Groźna sytuacja utrzyma się na południu, ale w centrum też będzie dość intensywnie” – poinformowała Dorota Pacocha.

W trakcie burz sumy opadów na południu oraz w centrum wyniosą do 35 mm. „Najspokojniej powinno być na krańcach północno-wschodnich, opady wyniosą do 20 mm” – dodała synoptyk.

„W nocy burze będą się koncentrować na południu i w centrum kraju” – powiedziała ekspertka. W trakcie burz opady od 20 do 30 mm i porywy wiatru do 60 km/h.

„Prawie cała Polska będzie objęta ostrzeżeniami IMGW” – poinformowała Pacocha. Ostrzeżenie I stopnia przed burzami obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, lubelskie, część woj. dolnośląskiego, część woj. podlaskiego oraz część woj. warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenie II stopnia przed burzami obejmuje województwa: opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, część woj. dolnośląskiego oraz część woj. podkarpackiego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version