Już od nowego roku szkolnego uczniowie szkół podstawowych będą mieli możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV. Szczepienia powrócą do szkół, a placówki edukacyjne znowu będą działać jak punkty szczepień. Decyzja ta wynika z nowej polityki władzy, której celem jest wyszczepienie całego społeczeństwa preparami w fazach badań klinicznych. Rodzicu przypominamy, że obecny stan prawny powala uchronić dziecko przed podaniem mu tzw. „obowiązkowych” szpryc. Jeśli potrzebujesz w tym zakresie pomocy, skontaktuj się znani.

POLECAMY: Szczepienie przeciwko HPV. Rodzicu bądź świadomy, jakie ryzyko niesie podanie dziecku tego preparatu

Urząd Miasta Krakowa oraz 177 krakowskich szkół nadal czekają na szczegółowe wytyczne od Ministerstwa Zdrowia, które mają określić, w jaki sposób akcja szczepień zostanie przeprowadzona w tak szerokiej skali. Choć konkretne instrukcje jeszcze nie dotarły, placówki edukacyjne i władze miejskie przygotowują się do realizacji programu.

Program szczepień od 1 września

Od 1 września program powszechnych szczepień przeciw wirusowi HPV obejmie nawet dziewięciolatki. Co ważne, szczepienia będą realizowane również w szkołach, co ma ułatwić rodzicom i dzieciom dostęp do profilaktyki zdrowotnej. Warto zaznaczyć, że rodzice nie muszą obawiać się, że dziecko zostanie zaszczepione bez ich zgody lub obecności.

Celem całej akcji jest usprawnienie procesu szczepień poprzez umożliwienie przeprowadzenia ich na terenie szkoły, co eliminuje konieczność udawania się do poradni POZ. Władze lokalne zdają sobie jednak sprawę z wyzwań organizacyjnych, jakie to przedsięwzięcie niesie. Jak zauważył Przemysław Cichy z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa:

„Będzie to skorelowane z najbliższymi POZ, gdzie z tych POZ lekarz z pielęgniarką będą udawali się do szkół, by realizować szczepienia. Ja bym to rozszerzył, aby umożliwić innym podmiotom realizowanie szczepienia”.

Organizacja Szczepień i Edukacja

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że lekarze wraz z pielęgniarkami będą przyjeżdżać do szkół w godzinach umożliwiających obecność rodziców lub opiekunów podczas szczepień. Ważnym elementem całej akcji ma być także kampania edukacyjna, mająca na celu uświadomienie zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, znaczenia szczepień ochronnych.

Omawianie tematów związanych ze szczepieniami w szkołach nie jest nowością, co podkreśla Joanna Konieczna-Sierak, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 18 w Krakowie. Zwraca ona uwagę, że obecność edukatorów w szkołach zawsze wymaga zgody Rady Rodziców, a wizyty edukacyjne muszą być odpowiednio zaplanowane:

„Obecność edukatorów zawsze wiąże się ze zgodą Rady Rodziców i z tym, aby zaplanować taką wizytę np. na godzinie wychowawczej. Zależy to na pewno od tego, w jaki sposób pojawią się propozycje ze strony Rady Miasta i jaka będzie opinia rodziców w tym względzie”.


Z uwagi na coraz większą wiedzę rodziców na temat szczepionek podawanych ich dzieciom coraz częściej rodzice odmawiają udziału w progamie szczepień. Konsekwencją odmowy jest wszczęcie postępowania przez PPIS i Urząd Wojewódzki. Efektem tych postępowań jest nałożenie na opiekunów prawnych dziecka dotkliwej kary finansowej.

Jak powyżej wspomnieliśmy kara, jest nakładana na opiekunów prawnych za odmowę realizacji programu szczepień wynikających z kalendarza szczepień.

Czy zatem istnieją możliwości, aby tej kary uniknąć w przypadku, gdy opiekunowie prawni nie chcą podawać dzieciom szczepionek „obowiązkowych”?

Oczywiście, że tak. Jednak z pewnością nie należy bagatelizować wezwań na badanie kwalifikacyjne, jakie opiekunowie prawni dziecka otrzymują z poradni zdrowia, bo takie zachowanie jest podstawą do nałożenia kary pieniężnej.

Przypominamy, że dziecku kilka godzin po urodzeniu jest również podawana szczepionka na podanie jakiem matka dziecka, wyraża zgodę zupełnie nieświadomie, podpisując dokumenty w szoku poporodowym. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się kobiety w ciąży przed zgłoszeniem się do szpitala, w jakim odbywać będzie się poród.

Jeśli jesteś zainteresowany jak w sposób uchronić dziecko przed szczepieniem wynikającym z kalendarza szczepień „obowiązkowych” bez nałożenia kary finansowej zamów u nas płatną poradę prawną w tym zakresie.

W tym celu napisz do nas wiadomość na adres: kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version